• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 11
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 743
  • بازدید این ماه : 3017
  • بازدید کل : 547470
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
نسخه‌های غلط؛ برای درمان اختلالات جنسی
بازديد : iconدسته: خانه بخت شماره 30

پورنوگرافی، روان گردانی جنسی و تخریب بنیان‌های عاطفی

نازنین خسروی (کارشناس ارشد روانشناسی بالینی)

غريزه جنسي يكي از مهمترين غرايز انساني است و شكي نيست كه يكي از مهمترين دلايل ازدواج ارضاي غرايز جنسي بر مبناي وابستهگيهاي عاطفي و در يك قالب تعريف شده و قانونمند است. متأسفانه برخي از زوجهاي جوان به دليل ناآگاهي نسبت به چگونهگي اين روابط، مشکلات احتمالی در رابطه زناشویی و يا با انگيزه ايجاد تنوع در روابط خود به سراغ فيلمهاي مستهجن و به اصطلاح «پورنوگرافيك» می روند بدون اين كه توجه داشته باشند تماشاي اين فيلمها آسيبهاي جدي متوجه آنها خواهد ساخت تا جايي كه روابط طبيعي زناشويي نقش خود را در زنده گي مشترك آنها از دست ميدهد و نسبت به يكديگر نوعی حالت دلزده گی پیدا می کنند ضمن اين كه تماشاي اين گونه فيلمها غريزه جنسي را به شکل غیرطبیعی تحت تاثیر قرار می دهد که این امر ميتواند سبب هنجارگريزيهاي اخلاقي و بیماری های روحی باشد.

تماشای این گونه فیلم ها و تصاویر مستهجن باعث می شود زوج های جوان به مرور انگيزههاي عاطفي خود را براي در كنار هم بودن از دست بدهند و احساس خوبي نسبت به روابط عاشقانه خود نداشته باشند.

از نظر علمي، سلامت جنسي انسان كه تأثير عميق در سلامت جسمي و رواني او دارد حاصل احساس رضايت طبيعي و معقول از رابطه جنسي و در پي تحريك غريزه بر پايه علايق عاطفي و نياز طبيعي بدن اتفاق ميافتد در حالي كه تماشاي فيلمهاي مستهجن رابطه جنسي را تا حد يك امر كاملاً غريزي و جدا از وابستهگيهاي عاطفي تخریب می کند.

بد نيست نگاهي به تجربه دكتر روان شناس، «مك گاف» در دانشگاه كاليفرنيا بيندازيم. يافتههاي او (كه بسيار ساده شده اند) نشان مي‌‌دهند كه خاطرات تجربههايي كه به هنگام تحريكات احساسي (مثل تحريك جنسي) رخ مي‌‌دهند، توسط هورمون غده آدرنال در مغز مي‌‌نشينند و پاك كردن آنها دشوار است. اين فرض مي‌‌تواند تا حدودي اثر اعتياد به هرزهنگاري و هرزهبيني را توصيف كند.

تأثیر بر رفتار جنسی

برخي از جامعهشناسان آلماني ادعا مي‌‌كنند كه «عادت بيمارگونهي ديدن عكس يا فيلمهاي پورنو» بر رفتارها و برخوردهاي جنسي «معتادان پورنو» تأثير منفي دارد. تا جايي كه اين بيماران، از انجام روابط زناشویی عادي و عشقورزي لذتي نمي‌‌برند. كاربراني كه داوطلبانه براي ترك اعتياد خود به روانكاو مراجعه كردهاند، اعتراف مي‌‌كنند كه «ديدن پورنو، به بخش جداييناپذير ارضاي جنسي آنان تبديل شده است» و آنان نمي‌‌توانند بر «وسوسه و نياز» ديدن اين تصاوير غلبه كنند.

پژوهشگران آلماني همچنين معتقدند كه اعتياد به ديدن تصاوير «پورنو»، سبب انزوا و دوري فرد از اجتماع و كاهش روابط اجتماعي او مي‌‌شود.

سقوط شخصیت

با پرداختن افراطي فرد به مسایل جنسي، شخصيت او به شخصيتي شهواني تبديل خواهد شد كه تداعيها و برداشتهاي وي با كوچكترين ارتباطي (حتي توهمي) رنگ جنسي به خود ميگيرد. كاركرد افراد براي چنين فردي تنها ارضای غريزه جنسي است و اهتمام خود او نيز صرفا بر ارضای همين غریزه است

آسیب جسمی

علم پزشكي هنوز تا مرز شناخت بسياري از بيماريها فاصله اي طولاني دارد و چه بسا اموري كه در زنده گي روزمره ما وجود داشته باشد و ما به عنوان امور مفيد از آنها استفاده می كنيم در آينده اي نزديك ضرر آنها از نظر پزشكي ثابت شود. بنابراين اگرچه تاكنون براي هرزهبيني، اثر جسماني مستقيم تشخيص نشده است ولي قطعا اثر غيرمستقيم دارد. يعني تماشاي عكسها و فيلمهاي مبتذل غالبا موجب تحريك سيستم عصبي خودكار (سمپاتيك و پاراسمپاتيك)، افزایش زمان ضربان قلب و تعداد تنفس می شود، ترشح برخي از هورمونها در خون بالا رفته و تعادل هورموني و رواني شخص براي دقايق و گاه ساعات و گاه روزها به مخاطره ميافتد و اگر اين رفتار به مدت طولاني ادامه يابد آثار آن در همه عمر باقي ميماند.

ضمن اين كه تحريك غريزه جنسي از اين طريق باعث افزايش شدت غريزه شده و انسان را به سمت ارتكاب فحشا و رفتارهاي غير اخلاقي و هنجار ستيزانه سوق ميدهد.

تخریب عصبی

تجویز تماشای فیلمهای جنسی برای زوج هایی كه یكی از همسران یا هر دو به سرد مزاجی و بیمیلی جنسی مبتلا هستند در دراز مدت می تواند برای آن ها منجر به بروز مشکلات عدیده ای شود و حتي به از هم گسیختگی روابط زناشویی بينجامد. از جمله عوارض تماشای این نوع فیلم ها می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

كاهش اعتماد به نفس: تماشای فیلمهای جنسی با توجه به رفتارهای اغراقآمیز بازیگران باعث میشود زوجین درباره طبیعیبودن عملكرد جنسی خود دچار تردید شوند و خود را بسیار ضعیفتر از آنچه هستند، بپندارند و از روابط زناشویی بیش از گذشته فاصله بگیرند.

مقایسه منفی: شكل اغراقآمیز و تصنعی روابط در چنین فیلمهایی گاهی باعث میشود جذابیتهای همسر، كمرنگ شده و با تشدید بیمیلی جنسی همسر، میزان فعالیت جنسی زوجین تا حد بی میلی نسبت به یکدیگر کاهش یابد.

ایجاد تنفر: برخی رفتارهای بازیگران این فیلمها گاه بسیار دردناك و آسیبزننده است و زوجین ناآگاه که سعی در تقلید از آن دارند، موجب بیرغبتی و حتی تنفر همسر به روابط زناشویی میشود.

وابستگی: هرچند در ابتدا ممكن است زوجین با قصد بهبود روابط دو طرفه ی خود چنين فيلمهايي را تماشا كنند اما به سرعت متوجه خواهند شد كه وجه عاطفي روابط جنسي بين آنها به شدت آسيب ديده و از طرف ديگر عادت به تماشاي اين آثار به عنوان محرك، اصل روابط آنها را با سردي مواجه ميسازد.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY