• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 10
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 742
  • بازدید این ماه : 3016
  • بازدید کل : 547469
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
مکزیکی‌ها روز مردگان را در جردن جشن گرفتند
بازديد : iconدسته: خانه بخت شماره 30

در فرهنگ هر ملتي آيين ها و سنت هايي وجود دارد كه ممكن است درك چند و چون آنها براي انسان مدرن و به ويژه مردمان ملت هاي ديگر دشوار باشد. با اين حال، اين سنت ها به عنوان بخشي از هويت فرهنگي يك ملت كه ريشه در باورها و اعتقادات و جهان بيني باستاني آنها دارد ارزشمند و شايسته احترام است.

از جمله اين سنت ها آيين بزرگداشت مرگ و جشن روز مردگان است كه در فرهنگ مردم مكزيك جايگاه ويژه اي دارد و مردم مكزيك هر سال در ماه «نوامبر» مراسم ويژه اي براي گرامي داشت مرگ برگزار مي كنند.

زنده گی پس از مرگ

مكزيكی ها تا قبل از دوران استعمار و قرار گرفتن تحت سلطه اسپانيايي ها مرگ را ادامه زندگي اين جهان مي دانستند و معتقد بودند كه انسان پس از مرگ همچنان زنده است و به زنده گي خود ادامه مي دهد و در دنياي پس از مرگ نيز همان نيازهايي را دارد كه پيش از مرگ داشته و به دليل همين باور، اجساد مردگان را همراه با ظرف هايي پر از مواد غذايي، آب و ابزار و وسايلي كه مربوط به حرفه آن ها مي شد دفن مي كردند تا آن ها بتوانند در جهان مردگان به كار و زندگي خود درست مثل دوران از قبل مرگ ادامه دهند، علاوه بر اين، اين اعتقاد نیز وجود داشت كه ارواح مردگان هر سال در روز معيني به ديدار اقوام و عزيزان خود مي روند و به همين خاطر بازمانده گان آن ها براي استقبال و پذيرايي از آن ها سفره هایي پهن مي كردند كه نام آن «آلتار» بود.

آلتار، يا سفره استقبال

«آلتار» در واقع سفره اي است كه براي استقبال از مرده گان چيده مي شود. در اين سفره علاوه بر تصاوير و لباس ها و نشانه هايي از مرده يا مرده گان مورد نظر، غذاهاي مورد علاقه آنها و تصاوير و نمادهاي مذهبي به شكل تزیيني چيده مي شود. در اين «آلتار»ها وجود آب، نمك، نان و شمع و گل ضروري است، چرا كه معتقدند آب تشنگي روح را برطرف مي كند و نمك نشانه دعوت او به مهماني است و در عين حال باعث پالايش روح از آلوده گي ها مي شود و شمع هاي روشن نشانه ارواح عزيزان هستند.

یکی از مهم ترین تزیینات «آلتار»؛ گل های «سمپاسوچيتل» به رنگ زرد و نارنجي است. چون رنگ زرد اين گل ها نشانه نور خورشيد و روشنايي است و به اين دليل در «آلتار» گذاشته مي شوند كه راه ارواح را براي آمدن به خانه روشن كنند و مانع از گم شدن آنها بشوند.

همچنين رنگ زرد گل هاي «سمپاسوچيتل»، بيانگر تضاد ميان مرگ و زنده گي است.

روز مردگان در جردن

اگر چه باور به بازگشت مرده گان و برگزاري جشن «آلتار» يك رسم قديمي است كه ريشه در سنت هاي كهن مردم مكزيك دارد اما هنوز هم برگزاري جشن روز مرده گان به عنوان يك مراسم آييني از جايگاه ويژه اي در فرهنگ مردم مكزيك برخوردار است و به همين دليل مردم مكزيك مراسم بزرگداشت روز مردگان را در هر جاي دنيا كه باشند برگزار مي كنند و امسال ما هم اين شانس را داشتيم كه شاهد برگزاري مراسم روز مردگان در سفارت مكزيك باشيم و همراه با سفير مكزيك، و ساير كاركنان سفارت در آيين بزرگداشت روز مرده گان شركت كنيم و با جناب سفير كه علاقه شديدي به فرهنگ و هنر سرزمينش دارد در مورد آيين روز مرده گان حرف بزنيم و همراه با او و ساير كاركنان سفارت از ناني كه براي گذاشتن بر سفره «آلتار» تهيه شده بود بخوريم و به اين فكر كنيم كه مردم جهان جدا از مرزبندي هاي سياسي و جغرافيايي چه قدر به هم نزديك هستند و به رغم تفاوت هاي فرهنگي از احساسات مشتركي برخوردارند كه آنها را همچون يك وجود واحد به هم پيوند مي دهد. مردمي كه غم و شادي و عشق و مرگ برايشان مفهومي مشترك و نزدیک به هم دارد.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY