• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 11
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 743
  • بازدید این ماه : 3017
  • بازدید کل : 547470
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
یلدا میلاد عشق و مهر
بازديد : iconدسته: خانه بخت شماره 30

واژه یلدا از واژه ای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است. ایرانیان باستان این شب را شب تولد الهه مهر « میترا» می پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن می گرفتند.

مراسم تولد میترا به عنوان شبی مقدس همراه با آیین مهر« میترائیسم»، از طریق مانویان و نوافلاطونیان مشرق زمین، به اروپا رفت و پس از بسط و گسترش آیین مسیحیت، جذب آن شد و میلاد مهر، به مسیح منتسب گشت و شب یلدا تبدیل شد به شب نوئل که در روز ۲۵ ماه دسامبر جشن گرفته می شود و چند شب با شب یلدای ما فاصله دارد.

علامه محمد قزوینی در یادداشت های خود بر « برهان قاطع» نوشته است:

« یلدا لغت سریانی است و در آن لسان همان کلمه میلاد عربی است که عبارت از زمان ولادت عیسی است».

و استاد پورداود در « یشت ها» می نویسد:

« باید دانست که جشن میلاد مسیح( نوئل) که در ۲۵ دسامبر نثبیت شده ، طبق تحقیق محققان در اصل جشن ظهور میترا «مهر» بوده است که عیسویان در قرن چهارم میلادی آن را روز تولد عیسی قرار دادند.»

يلدا شب بيداريست، شب دراز مهربانى، شب مهرباوران و مهرياران و شب مهر گستران.

میوه اصلی شب یلدا باید به رنگ گل آتش باشد، آتش جاودانه، آتش خاموشی ناپذیر عشق، آتش تابناک مهربانی، آتش امید، آتش شوق و اشتیاق.

شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال در نیمکره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق میشود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن میگیرند.

نبرد با اهریمن

به باور مردم ايران باستان تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانیترین شب سال، تاریکی بیشتر میپاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و به همين دليل، آتش میافروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند در اين شب، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفت وگو به سر میآوردند و سفرهاي ویژه میگستردند و هر آنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوههای خشک در سفره مینهادند.

روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را «خورروز» (روز خورشید) و دی گان؛ میخواندند. «خورروز» در ایران باستان روز برابری انسانها بود. در این روز همه مردم از جمله پادشاه لباس ساده میپوشیدند تا یکسان به نظر آیند و کسی حق دستور دادن به دیگری نداشت و کارها داوطلبانه انجام میگرفت نه تحت امر. در این روز جنگ کردن و خونریزی حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. در این روز بیشتر از این رو دست از کار میکشیدند که نمیخواستند احیانا مرتکب بدی شوند که آیین مهر ارتکاب هر کار بد کوچک را در روز تولد خورشید گناهی بسیار بزرگ میشمرد. ایرانیان به درخت سرو به چشم مظهر قدرت در برابر تاریکی و سرما مینگریستند و در «خورروز» در برابر آن میایستادند و عهد میکردند که تا سال بعد یک سرو دیگر بکارند و این همان درخت سروی است که مسیحیان به مناسبت کریسمس آن را تزیین می کنند.

در حدود ۴۰۰۰ سال پیش هم در مصر باستان جشن «باززاییده شدن خورشید» مصادف با شب چله برگزار میشده است. مصریان در این هنگام از سال به مدت ۱۲ روز، به نشانه ی ۱۲ ماه سال خورشیدی، به جشن و پایکوبی میپرداختند و پیروزی نور بر تاریکی را گرامی میداشتند.

شب چله در چهارگوشه ایران

مردم آذربايجان در شب يلدا «خوانچه» يا سيني تزیين شدهاي به خانه تازه عروس يا دختري كه نامزد پسر خانواده است مي فرستند.

آذربايجانيها در اين سيني يك هندوانهاي تزیين شده ميگذارند و با شالهاي قرمز اطرافش را تزیين ميكنند.

سفره يلداي مردم شيراز مثل سفره نوروز رنگين است. در اين سفره مركبات و هندوانه براي سرد مزاجها و ميوههاي با طبع گرم را براي گرم مزاجها همراه با آجيل و شيريني قرار ميدهند. حافظ خواني جزو جدا نشدني مراسم شب يلدا براي شيرازيهاست البته خواندن حافظ در اين شب نه تنها در شيراز مرسوم است بلكه رسم كلي چله نشينان و جشنهاي شب يلدا در اكثر نقاط ايران است.

همدانيها در اين شب يك مراسم سنتي دارند به نام فال گيري يا فال سوزن. در اين مراسم همه دور تا دور اطاق مينشينند و بانویی سالخورده به طور پياپي شعر ميخواند و دختر بچهاي پس از اتمام هر شعر بر يك پارچه نو نبريده و آب نديده سوزن ميزند و مهمانها بنا به ترتيبي كه نشستهاند شعرهاي بانوی سالخورده را فال خود ميدانند. در مناطق ديگر همدان تنقلاتي كه مناسب با آب و هواي آن منطقه است در اين شب خورده ميشود.

در خراسان خواندن شاهنامه فردوسي در شب يلدا مرسوم است.

در اردبيل رسم است كه مردم در شب يلدا چله بزرگ را قسم ميدهند كه زياد سخت نگيرد تا هوا سردتر نشود. آجيل شب يلدا در اردبيل شامل گندم برشته (قورقا) و هندوانه و سبزه و مغز گردو و نخودچي و كشمش است.

در گيلان هندوانه ميوه اصلي شب يلداست. در اين شب خانوادههايي كه پسرشان را تازه داماد يا نامزد كردهاند طبقي براي خانواده نوعروس ميفرستند كه در اين طبق ميوهها و خوراكيها و تنقلات ويژه شب چله به زيبايي در اطراف طبق چيده ميشود و در وسط هم يك ماهي بزرگ (معمولا ماهي سفيد) تازه و خام همراه يا تزیين سبزيجات قرار ميگيرد.

در كردستان خانوادههايي كه عروس به خانه بخت فرستادهاند خوانچهها حاوي هندوانه و آجيل و همچنين هديه را به خانه نو عروس و داماد ميفرستند.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY