• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 11
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 743
  • بازدید این ماه : 3017
  • بازدید کل : 547470
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
زیبایی با لوازم آرایش تقلبی
بازديد : iconدسته: خانه بخت، شماره 13

در هر یک ثانیه، ۲۲ رژ لب در دنیا فروخته می شود که بخش مهمی از آن سهم ایرانیان است چون ایران بعد از عربستان، بیشترین میزان مصرف لوازم آرایشی را در منطقه دارد. و در جدول جهاني هم ايران در سكوي هفتم ايستاده است و اين نشان ميدهد كه ايرانيها بعد از چند كشور احتمالاً جهان سومي بيشتر از همه مردم دنيا آرايش ميكنند.

هر زن ایرانی به طور متوسط در سال ۱۵۰ دلار یا به عبارتی ۱۵۰ هزارتومان خرج خريد لوازم آرايش ميكند در حالي كه اين رقم در خاورمیانه تقریبا ۳۶ دلار و یا به عبارتی ۳۶ هزارتومان است و جالب اينجاست كه حدود ۹۹ درصد لوازم آرايش مصرفي خانم‌‌هاي ايراني چيني يا ساخت كشورهايي مثل تركيه و پاكستان است و اكثراً هم تقلبي .

سهم برندهای معتبر اروپایی و امریکایی که لوازم آرايش آنها دارای کیفیت و ترکیبات قابل اعتمادتری هستند، به دلیل قیمتهای بالایی که در ایران دارند، کمتر از یک درصد بازار تخمین زده میشود و متاسفانه سهم تولیدکنندههای ایرانی هم از این بازار بزرگ ورو به گسترش بسیار ناچیز است.

لوازم آرایشی تقلبی در تهران بیشتر از مرزهای کردستان وارد بازارها میشوند و به جرات میتوان گفت که از تمام مارکهای مرغوب، تقلبی آن هم وارد شده اما با قیمتهای بسیار ارزانتر. برای نمونه مارک «کلینیک»که جزو لوازم آرایشی قدیمی و معروف است و قيمت متوسط يك قلم آن حدود بیست هزار تومان است با مارك تقلبي با قيمت دو هزار تومان به فروش ميرسد. گاهی نیز اتفاقات جالبی رخ می دهد مثلا شرکت یاردلی مدت‌‌هاست كه اسمش عوض شده و ديگر محصولي با نام ياردلي توليد نميكند و با نام بانداستريت فعاليت ميكند. اما هنوز محصولات آن با نام یاردلی در بازارهای ايران به چشم میخورد که در پاکستان و افغانستان تولید شدهاند.

سن مصرف لوازم آرایشی در ایران نیز چالشبرانگیز است. برخلاف عرف کشورهای توسعهیافته که مصرف لوازم آرایشی در آنها محدود به سنین بعد از جوانی و یا میانسالی میشود، در ایران سن استفاده از لوازم آرايش از نوجوانی آغاز میشود. به همین دلیل عوارض پوستی استفاده از لوازم آرایشی از یک سو و استفاده از نوع نامرغوب و غیربهداشتی آن از سوی دیگر در وضعیت هشدار قرار دارد.

قلابی و قاچاق

نمونه های زیادی از لوازم آرایشی تقلبی وجود دارد که پس از تولید در یکی از کشورهای حاشیه خلیجفارس با برچسبهای فرانسوی در جزیره کیش به مسافران عرضه ميشود. حتي آنهايي که دارای مارکهای معروف اروپایی یا امریکایی هستند تقریبا همه قلابیاند و به طرز ماهرانهای در چین، تایلند و ترکیه توليد و بستهبندي و روانه بازار ایران میشوند و افراد سودجو با تبلیغات گسترده از طریق ماهواره، این اقلام قلابي و بعضاً فاسد را كه در تركيب آنها از مواد سرطاني زا استفاده شده را به فروش می‌‌رسانند.

هزینه یک میلیارد دلاری

از فروش مواد آرایشی در ايران آمار مختلفي ارایه می شود. اما براساس آماری که حدود یک سال پیش اعلام شده، در ایران سالانه حدود یک میلیارد دلار لوازم آرایشی و بهداشتی مصرف میشود. این آمار به شکل دیگر از سوی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تایید میشود. اما یک مقام آگاه در ستاد مبارزه با قاچاق واردات مواد آرایشی را یک و نیم میلیارد دلار در سال می داند.

بوتیک پیاده رو

به طور طبیعی لوازم تقلبی ارزانتر از محصولات اصلی عرضه می شود. قیمت لوازم آرایشی استاندارد خیلی بالاتر از لوازم آرایشی غیراستاندارد و تقلبی است و مثلاً تفاوت قیمت یک رژ غیرتقلبی با تقلبیاش دستکم حدود ۶ هزار تومان است، اما مهم تر از اين مسئله عوارض استفاده از نوع تقلبي لوازم آرايش است.

تاكسي ها هم بعله!

حضور تجارت هرمی براي فروش لوازم آرايشي، بازار سودآور مخفی و بزرگی را به وجود آورده و لوازم آرایشی که بهداشتی بودن آن معلوم نیست، خانه به خانه توزیع میشود. مثلاً یکی از مارک های سوئدی لوازم آرایشی، محصولات خود را دارای منشاء گیاهی اعلام كرده و با ادعای غیر مضر بودن آن، از طریق شبکه هرمی محصولات خود را به فروش مي رساند. حال آن که این محصولات نیز مشکلاتی برای برخی مصرف کنندگان خود به دنبال داشته اند. اخيراً بعضي از فروشندگان لوازم آرايش خارجي!! دست به ابتکار جالبی هم زده اند؛ آن هابرخی رانندگان تاکسی را به عنوان بازاریاب این محصولات به خدمت گرفتهاند و در تاكسيها لوازم آرايشي ميفروشند.

مشکل از قانون نیست

بر اساس بخشنامههای وزارت بهداشت، تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی ایرانی باید استانداردهایی را دراین زمینه رعایت کنند. حتی در مورد لوازم آرایشی خارجی هم شرکتهای واردکننده، به شرطی میتوانند جنسهایشان را وارد کنند که مجوزهای لازم را داشته باشند و برای کسب مجوزهای لازم این شرکتها باید دقیقا جزئیات اقلام وارد شده را از شرکت سازنده برای وزارت بهداشت بگیرند و یا در آزمایشگاههای وزارت بهداشت تجزیه و آنالیز شوند و در صورتی که مواد مضر نداشته باشند توزیع شوند. اما به رغم اینکه بعضی از شرکتها مجوزهای لازم را کسب میکنند بخش عمدهاي از مواد آرایشی بهصورت قاچاق و خارج از نظارت وزارت بهداشت وارد میشود و سلامت زنان را تهديد ميكند و در اين عرصه هم هر كسي مشغول بازي خودش است.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY