• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 10
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 742
  • بازدید این ماه : 3016
  • بازدید کل : 547469
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
می‌خوام بگم دوستش دارم!
بازديد : iconدسته: خانه بخت، شماره 13

نوشین غریب دوست (مشاور خانواده و روانشناس)

یکی از موضوعات چالش برانگیز در دوران نامزدی، حد و مرزهای مطلوب و مناسب برای ابراز محبت دختر و پسر به یکدیگر است. اما اين موضوع، سئوالات زیادی را ممكن است برای دختران و پسران جوان بوجود آورد.

•آیا در دوران نامزدی ابراز علاقه به شکل افراطی از طرف مرد كار درستي است؟

مثلا نامزدم گاه چند دقیقه به صورت من خیره می شود و مدام ابراز عشق می کند. آیا من می توانم به این ابراز عشق افراطی در دوران نامزدی اعتماد کنم؟ و آیا این عشق در طول زندگی هم ادامه خواهد یافت یا صرفا یک التهاب مقطعی است ؟

گاهی هم این پرسش ها برای آقایان پیش می آید که:

•چه دلایلی مانع ابراز محبت کلامی از طرف بعضي خانم ها می شود؟

•آیا نشان دادن عواطف و علاقه از طرف خانم ها كار درستي نيست؟

•آيا ابراز عشق بيش از حد ميتواند مشكل ساز باشد؟

نکته مهمی که باید به ان اشاره کرد، تفاوت های فیزیولوژیکی ، احساسی و روحی و روانی بين زنان و مردان است. اگر زن و مرد به شناخت درستی از این تفاوت ها برسند درک متقابل بیشتری از هم پیدا می کنند. بنابراین در تغییر رفتار خود و تعبیر و تفسیر متناسب رفتارهای فرد مقابل موفق تر خواهند بود.

مثلاً در برقراری ارتباط چشمی، زن و مرد به دو صورت متفاوت رفتار می کنند. زنها از چشم هایشان برای برقراری ارتباط با مرد مورد علاقه شان استفاده می کنند اما اغلب مردها از تماس های چشمی در مورد زن مورد علاقه شان اجتناب می کنند. تبادل تماس های چشمی یکی از راه های ابتدایی ابراز علاقه محسوب می شود. اما باید دید مرد و زن چه نوع تماس چشمی را از طرف مقابل می پسندند؟

زن ها عموما با برقراری ارتباط چشمی ضمن توجه به جزئیات درونی و رفتاری مرد مورد علاقه شان، نهایت علاقه و توجه خودشان را به او نشان می دهند ولی مردها بیشتر در نگاه کردن به خانم ها سطحی بوده و به ظواهر توجه می کنند.

نگاه نکردن به زن می تواند او را ناراحت کند و آن را نشانه بی توجهی مرد تلقی کند و از طرفی نگاه خیره و ممتد مرد به زن مورد علاقه اش می تواند برای زن ایجاد ناراحتی و نارضایتی کند.

در هر حال دختر و پسری که تازه با هم نامزد شده اند علاوه بر شناخت تفاوت های جنسیتی باید نسبت به حساسیت های فردی و خاص طرف مقابلشان هم شناخت پیدا کنند تا بتوانند به خواسته ها و علایق نامزدشان توجه کنند و احترام بگذارند.

نکته بعدی توجه به فرهنگ ، اداب و رسوم و عقاید مذهبی نامزدتان است . بدیهی است وقتی دختری در محیطی مذهبی تربیت شده، نحوه ارتباطش با مردها محدودتر بوده و بنابراین جلوی احساسات و تمایلات درونی خود را خواهد گرفت. یا وقتی دختر و پسری در فرهنگی رشد کرده اند که دختر ها را در چارچوب های خاص اخلاقی قرار می دهد دخترها به نمایش یک سری نقش های منطبق با ان چارچوب عادت می کنند و چون جامعه و خانواده ها هم از ان ها همان را انتظار دارند این نقش ها ماندگار می شود. بطور مثال در فرهنگ ما پسندیده نیست که اگر دختری از پسری خوشش امد به خواستگاری اش برود یا پیشقدم شدن در ابراز علاقه از جانب دختران نه تنها مورد تایید خانواده ها که مورد پسند خود پسرها هم نیست بنابراین از دختری که در چنین فضایی رشد کرده بدون اگاهی دادن و اموزش دادن یکسری مهارت های ارتباطی نمی شود انتظار داشت که بتواند احساسات درونی اش را به همان نسبت که از نامزدش دریافت می کند، ابراز کند.

اما موضوع مهمی که باید به ان اشاره کرد این است که زوج ها باید یاد بگیرند که چه واکنشی به حالات روحی هم نشان دهند تا لحظه های زندگی مشترکشان را شادتر و شیرین تر کنند. خانم ها هم باید بپذیرند و یاد بگیرند که به همان اندازه که نیاز به دریافت نوازش های کلامی و غیر کلامی از طرف همسرشان دارند آقایان هم به اندازه آنها مشتاق دریافت این نوازش ها هستند. باید این واقعیت را درک کنیم که هیچکدام از ما ذهن خوان نیستیم بنابراین قادر نیستیم که ذهن همسرمان را حدس بزنیم و بدانیم او چه فکر می کند و چه احساسی دارد. دوره نامزدی فرصت خوبی است تا علاوه بر شناخت ویژگی های اخلاقی و شخصیتی یکدیگر شیوه های مناسب ابراز محبت و احساسات نسبت به یکدیگر را نیز تمرین کنید. مطمئن باشید شنیدن هیچ جمله ای مانند” دوستت دارم” از زبان نامزدتان شیرین نیست، پس با هم درباره ابراز علاقههاي كلامي حرف بزنيد. درباره چيزهایی که شما را آزار می دهد یا از آن لذت می برید با هم گفتگو کنید. صمیمیت با گفتگو آغاز می شود البته گفتگویی توأم با گوش دادن همدلانه. هرچه این گفتگو با صداقت و همراه با ابراز احساسات و تمایلات درونی شما باشد صمیمیت عمیق تر شده و باعث می شود تا در رابطه با یکدیگر احساس بهتری داشته باشید. فراموش نکنید که هر انسانی به طور فطری نیازمند محبت است پس برای داشتن یک رابطه شیرین و آرامش بخش همان قدر که مهم است بدانید چگونه به نامزدتان محبت کنید لازم است به او هم بگوئید که دوست دارید چگونه و به چه روشی به شما محبت کند.

برخلاف اين اشتباه عام که حرف زدن از درونیات و درخواست محبت را باعث کوچک شدن و شکستن غرور تلقی می کند، مطمئن باشید گفتگویی آرام و صادقانه درباره رفتارهایی که دوست ندارید و باعث آزردگی شما می شود یا حرف زدن درباره نیازهایتان و درخواست رفتارهایی که باعث احساس رضایت و خرسندی شما می شود می تواند به ایجاد رابطه ای مستحکم تر و صمیمانه تر که موجب لذت هر دو شما است کمک کند.

اما زياده روي در ابراز محبت هم مثل هر كار ديگري نیست. بنابراین بهتر است در ابراز محبت هم جانب اعتدال را نگه داريم. ابراز عشق و شیفتگی دو طرف خصوصا آقایان بیشتر بروز پیدا می کند . اما بعد از ازدواج با برداشته شدن محدودیت ها و در کنار هم بودن زن و مرد و درگیری با مسائل روزمره زندگی مشترک شدت این عشق و علاقه فروکش می کند در نتیجه ابراز عواطف کمرنگ تر می شود .همین حالت و مقایسه این وضع با دوران نامزدی زن و شوهر را نگران می کند که شاید ان عشق و محبت واقعی نبوده یا حالا از بین رفته. در صورتیکه بعد از ازدواج طبیعی است که میزان شور و التهاب احساسی عشق و دوست داشتن طرفین کم شود و به جایش مهری عمیق تر شکل بگیرد و روز بروز پخته تر شود. به همین دلیل است که بهتر است در دوران نامزدی در ابراز محبت کلامی و غیر کلامی متعادل باشيد.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY