• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 11
  • بازدید دیروز : 70
  • بازدید این هفته : 743
  • بازدید این ماه : 3017
  • بازدید کل : 547470
  • ورودی موتورهای جستجو : 2145
  • تعداد کل مطالب : 1505


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
وکالت در طلاق نه حق طلاق!
بازديد : iconدسته: خانه بخت، شماره 13

اگرچه عقد نكاح هم در واقع يك عقد است اما از لحاظ شرع و قانون براي از هم گسيختن اين عقد فقط يك اراده كفايت ميكند و آن اراده مرد است. ماده ۱۱۳۳ قانون مدني ميگويد: «مرد ميتواند هر وقت كه بخواهد با مراجعه به دادگاه تقاضاي طلاق همسرش را بنمايد، اما زن فقط تحت شرايطي ميتواند به موجب قانون از دادگاه تقاضاي طلاق نمايد:

بر اساس مواد ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ قانون مدني در صورت خودداري شوهر از پرداخت نفقه و عدم مكان الزام او و عجز از دادن نفقه و همچنين در صورتي كه دوام زوجيت موجب عسر و حرج (سختي و در تنگنا قرار گرفتن) زوجه باشد، زن ميتواند به حاكم شرع مراجعه و تقاضاي طلاق كند و اگر در دادگاه ثابت شود دادگاه ميتواند زوج را مجبور به طلاق نمايد و در صورتي كه اجبار ميسر نباشد، زوجه به اذن حاكم شرع طلاق داده ميشود.

اگر شما از آن دسته دختر خانم هایی هستید که برای تضمین سلامت زندگی مشترک خود مایلید حق طلاق داشته باشید.

پيش از هر چيز دقت كنيد اگر در عقد نامه به عنوان يكي از شروط ضمن عقد فقط ذكر شود كه زن حق طلاق دارد (يا عبارتي شبيه به اين) چنين شرطي باطل است و قابليت اجرايي ندارد. زيرا طلاق يك «ايقاع» است كه به موجب قانون به شوهر داده شده است و وجود حق طلاق براي مرد يك حكم تكليفي شرعي است و مرد تحت هيچ شرايطي نميتواند حق طلاق را از خود سلب و به همسرش منتقل كند.

بنابر این می توان پرسید آيا راهي براي تعديل اين حق يك طرفه كه به مرد داده شده است وجود دارد؟

آن چه كه حقوقدانان و فقها در آن متفقند دادن وكالت در طلاق از طرف زوج به زوجه است يعني بدين طريق زن وكيل مرد ميشود تا از طرف مرد خود را مطلقه سازد.

با انتقال چنين وكالتي حق طلاق همچنان براي مرد باقي مانده و هر وقت بخواهد ميتواند زن خود را طلاق دهد ضمن اين كه زن نيز ميتواند به وكالت از طرف مرد از وي طلاق بگيرد، هم چنان كه مرد ميتواند به شخص ثالثي نيز وكالت دهد تا از جانب او همسرش را مطلقه كند.

در چنین شرایطی می توان پرسید آيا مرد ميتواند عقد وكالت را به صورت مشروط و يا به صورت مطلق بين خود و همسرش منعقد كند؟

۱- وكالت مقيد يا مشروط: به وكالتي گفته ميشود كه مقيد به تحقق شرطي در خارج است، مثلاً مرد شرط ميكند در صورتي كه ۶ ماه نفقه ندادم يا اگر بدرفتاري كردم حق داري از طرف من خود را مطلقه كني. اين امر در ماده ۱۱۱۹ قانون مدني پيش بيني شده است و طرفين عقد ازدواج ميتوانند هر شرطي كه مخالف با مقتضاي عقد ازدواج نباشد را در ضمن عقد ازدواج يا عقد لازم ديگري بنمايند.

۲- وكالت مطلق يا عام:در این نوع وکالت مرد به زن وكالت ميدهد تا هر وقت بخواهد خود را از جانب وي بدون هيچ عذري و يا تحقق شرطي در عالمِ خارج مطلقه سازد.

هرگاه شوهر به زن خود وكالت مطلق يا عام دهد آيا زن براي طلاق باز هم بايد به دادگاه مراجعه كند يا اين كه ميتواند بدون مراجعه به دادگاه مستقيماً از طريق دفترخانه خود را مطلقه کند و طلاق را ثبت نمايد؟

در حال حاضر به موجب ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام، در تمام مواردي كه زوجين قصد طلاق و جدايي را دارند موظفند به دادگاه مراجعه كنند و دادگاه نيز از طريق ارجاع امر به حكمين تلاش براي جلوگيري از طلاق و اصلاح بين زوجين نموده و در صورت عدم توفيق در اصلاح فيمابين زوجين نسبت به صدور گواهي عدم امكان سازش اقدام نمايد و ثبت هرگونه طلاقي بدون داشتن گواهي عدم امكان سازش غير قانوني است و از سر دفتري كه مبادرت به ثبت چنين طلاقي نموده سلب صلاحيت ميشود.

البته مدت زماني كه در دادگاه براي سير مراحل طلاقي كه زن وكالت از طرف شوهر دارد بسيار كمتر از مدت زماني است كه در ساير موارد طلاق سپري ميشود.

آيا مرد هر زمان كه بخواهد ميتواند وكالتي را كه ميدهد فسخ كند؟

از آن جائي كه عقد وكالت ماهيتاً عقدي است جايز، بنابر این شوهر هر زمان كه بخواهد حتي بلافاصله بعد از انعقاد عقد وكالت حق عزل همسرش را از وكالت دارد مگر اين كه اين عقد وكالت ضمن عقد لازم ديگري شرط شود كه در اين صورت به تبع آن عقد اصلي كه عقدي لازم است، مرد حق عزل همسرش را از وكالت نخواهد داشت.

آيا اين وكالت طلاق بايد ضمن عقد نكاح داده شود يا در مواقع ديگر هم امكان پذير است؟

قيد شرط وكالت زوجه از جانب زوج براي مطلقه ساختن خود در ضمن عقد نكاح يا هر عقد لازم ديگري مثلاً عقد بيع امكان پذير است بنابراين اگر چنين شرطي ضمن عقد نكاح ذكر نشود بعد از آن هم با مراجعه به يكي از دفاتر اسناد رسمي اين امر انجام ميگيرد.

منظور از قيد عبارت “وكالت در توكيل ولو كراراً” چيست؟

براي اين كه زن بتواند براي اجراي طلاق و ثبت آن به شخص ديگري وكالت دهد و با توجه به اين كه زن براي طلاق گرفتن از همسرش لازم است ابتدا به دادگاه رفته و از دادگاه گواهي عدم امكان سازش دريافت كند و از آن جائي كه انجام امور وكالتي در دادگاه فقط از طريق وكيل دادگستري مورد قبول است لذا زن نياز دارد كه وكالت در طلاق با حق توكيل و بنا بر احتياط «ولو كراراً» داشته باشد.

نظر مخالفان وكالت در طلاق

اگر چه وكالت در طلاق در مواردي سودمند است اما اغلب همسراني كه در زندگي مشترك خود دچار مشكل ميشوند به جاي اين كه براي بهبود وضعيت زندگي خود تلاش كنند و در جهت رفع مشكلات و موانع برآيند و با صبر و شكيبايي و كمك از مشاورين و بزرگترها تا آن جا كه ميتوانند از فروپاشي آن جلوگيري نمايند ممكن است با داشتن چنين وكالتي در همان ابتدا به سراغ آخرين راه حل رفته، با طلاق گرفتن موجب از هم گسيختن يك زندگي زناشويي و عوارض مضر ناشي از آن براي خود و جامعه گردند.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY