• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 22
  • بازدید دیروز : 71
  • بازدید این هفته : 869
  • بازدید این ماه : 6069
  • بازدید کل : 531422
  • ورودی موتورهای جستجو : 1997
  • تعداد کل مطالب : 1294
عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
آخرین اخبار وب سایت
کتاب‌هایی که استرس را کاهش می‌دهد

از سری کتاب‌های پیشنهادی سایت topnursing در گزارشی کتاب‌هایی که باعث کاهش استرس شده است را در قالب پیشنهاد پرستاران منتشر کرده. جالب است که کتاب «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد» نوشته اسپنسر جانسون در این لیست قرار داشت.

آیا عشق برای ازدواج کافی است؟

محبوبه باقری‌نژاد در جلسه سوم کارگاه صدای قدم های عشق و انتخاب همسر اظهار کرد: آماده نبودن برای ازدواج مانند آماده بودن برای ناکامی و شکست است. ازدواج امری پر خطر است و یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی است، که بر تمام وجه آینده فرد تأثیر می گذارد. تصویر دو نفر از دور بسیار […]

جهش آمار طلاق پس از کرونا / بحران اقتصادی از علل اصلی

کرونا چه تاثیری بر روابط زناشویی گذاشت؟ چقدر آمار طلاق بعد از برداشته شدن ممنوعیت ثبت تقاضای جدایی افزوده خواهد شد؟ با آمار انفجاری متارکه مواجه خواهیم شد؟ این سوالات از آنجا با شیوع کرونا شکل گرفته است که پیش از ورود این ویروس به ایران ، کارشناسان از آمار بالای طلاق عاطفی خبر می […]

خطرات کرونا برای زنان باردار | چطور بارداری را در زمانه کرونا بگذرانید؟

کارشناسان می‌گویند زنان بارداری که به عفونت با ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، در معرض خطر بیشتر عوارض بارداری هستند. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث‌دی نیوز زنان باردار تغییرات فیزیولوژیکی که را در ریه‌ها و قفسه‌سینه‌شان پیدا می‌کنند که آنها را بیشتر در معرض عفونت‌های تنفسی ویروسی قرار می‌هد. انجمن متخصصان زنان و […]

ورزشی که سلامت قلب زنان چاق را تضمین می کند

به گفته کارشناسان، زنان جوان می توانند با انجام ورزش پیلاتس به سلامت قلب خود کمک کنند. به گزارش بهداشت نیوز به نقل از شفقنا یک مطالعه جدید که توسط محققان متعددی برای مجله آمریکایی فشار خون بالا انجام شده است، نشان داد که تمرینات پیلاتس، که مبتنی بر تمرینات اصلی تقویت شده توسط جوزف […]


کتاب‌هایی که استرس را کاهش می‌دهد
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

از سری کتاب‌های پیشنهادی

سایت topnursing در گزارشی کتاب‌هایی که باعث کاهش استرس شده است را در قالب پیشنهاد پرستاران منتشر کرده. جالب است که کتاب «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد» نوشته اسپنسر جانسون در این لیست قرار داشت.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

آیا عشق برای ازدواج کافی است؟
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

محبوبه باقری‌نژاد در جلسه سوم کارگاه صدای قدم های عشق و انتخاب همسر اظهار کرد: آماده نبودن برای ازدواج مانند آماده بودن برای ناکامی و شکست است. ازدواج امری پر خطر است و یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی است، که بر تمام وجه آینده فرد تأثیر می گذارد. تصویر دو نفر از دور بسیار زیبا و دلنواز است، اما بعد از پیوندی با نام ازدواج تصویر قدری مخدوش می‌شود و این نشان می‌دهد عشق تنها کافی برای ازدواج کافی نیست.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

جهش آمار طلاق پس از کرونا / بحران اقتصادی از علل اصلی
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

کرونا چه تاثیری بر روابط زناشویی گذاشت؟ چقدر آمار طلاق بعد از برداشته شدن ممنوعیت ثبت تقاضای جدایی افزوده خواهد شد؟ با آمار انفجاری متارکه مواجه خواهیم شد؟ این سوالات از آنجا با شیوع کرونا شکل گرفته است که پیش از ورود این ویروس به ایران ، کارشناسان از آمار بالای طلاق عاطفی خبر می دادند و حال این بی مهران نسبت به هم در قرنطینه خانگی چه کردند؟


اردشیر گراوندی- جامعه شناس – در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره برآورد میزان درخواست های طلاق زوجین پس از دوره پسا کرونا چنین گفت: موضوع طلاق و مشاجرات زوجین دو نوع است. نوع اول درمورد عموم ملت ایران است که با شیوع گسترده این ویروس کرونا مشاجراتی بین زوجین صورت می گیرد چرا که اساسا زمانی که مجبورهستیم مدت زمان زیادی را در کنار یکدیگر باشیم و در طول روز نمی توانیم بیرون برویم قاعدتا اختلاف نظراتی به وجود می‌آید و این اختلاف نظرات ممکن است ادامه دار شود و باعث ایجاد بحث و دعوا بین زوجین باشد و این عمومی است اما اینکه برخی از این مشاجرات منجر به طلاق شود امکانش وجود دارد و آمار طلاق افزایش پیدا کند.

برگشت از طلاق عاطفی با شروع کرونا

او در ادامه افزود: همچنین برخی از زوجینی که پیش از شروع دوره قرنطینه اجباری، طلاق عاطفی گرفته بودند پس از این دوره قرنطینه از تصمیم طلاق خود برگشتند و در این بحران تجدید نظر و تصمیم به ادامه زندگی با هم دیگر گرفتند و بخشی هم ممکن است تصمیم به طلاق بگیرند و به عقیده من قرنطینه و طولانی مدت در منزل ماندن نمی تواند تاثیر چندانی بر افرادی که تصمیم به ادامه زندگی با یکدیگر و یا افرادی که تصمیم به طلاق گرفته باشند داشته باشد. اگر زوجین تعریفی از شرایط خود نداشته باشند و اینکه ساعات زیادی در کنار هم هستند را یک اتفاق مثبت بدانند قطعا مشاجره و بحث بین آن ها صورت می گیرد و حتی ممکن است منجر به طلاق شود اما نمی توان علت تمام درخواست های طلاق را به این دوره قرنطینه اجباری به علت شیوع کرونا نسبت داد.

این جامعه شناس درمورد میزان درخواست های طلاق در دوره پسا کرونا اظهار داشت: جهشی در طلاق پس از کرونا خواهیم داشت  و در این دوران شرایط اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی مردم را اگر به خوبی مدیریت نکنیم درمورد میزان درخواست های طلاق جهش خواهیم داشت زمانی که مردم بیکار می شوند و هیچ منبعی درآمدی ندارند حتما دچار مشکلاتی می شوند و چالش های را خواهند داشت که در نهایت ممکن است به طلاق منجر شود اینکه بخواهیم درصد و آمار بگوئیم امکانش نیست و نمی توان برآورد دقیقی داشت. ما در این دوران نتوانستیم به مردم به وضوح بیان کنیم که در دوران بدی قرار داریم  و این دوران عوارض هایی را در خانوار برای شما به وجود می‌آورد.

ضعف آموزش حفظ استحکام خانواده در قرنطینه

این جامعه شناس تاکید کرد : به مردم نیاموخیتم  همانطور که باید نکات بهداشتی را رعایت کنند باید مواظب حفظ روحیه و استحکام خانواده خود هم باشند، تمام این افرایش میزان درخواست طلاق هم برای دائم درخانه در کنار یکدیگر ماندن هم نیست و بخشی از آن به مسائل و مشکلات اقتصادی این مدت هم مربوط است.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

خطرات کرونا برای زنان باردار | چطور بارداری را در زمانه کرونا بگذرانید؟
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

کارشناسان می‌گویند زنان بارداری که به عفونت با ویروس کرونا مبتلا می‌شوند، در معرض خطر بیشتر عوارض بارداری هستند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث‌دی نیوز زنان باردار تغییرات فیزیولوژیکی که را در ریه‌ها و قفسه‌سینه‌شان پیدا می‌کنند که آنها را بیشتر در معرض عفونت‌های تنفسی ویروسی قرار می‌هد.

انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا ابراز نگرانی کرده است که زنان بارداری که مبتلا به کووید-۱۹می‌شوند، ممکن است بیشتر در معرض خطر سقط جنین، زایمان زودرس و اختلال رشد جنین قرار گیرند.

کارشناسان می‌گویند زنان بارداری که احتمال می‌دهند به ویروس کرونا آلوده شده باشند، باید با متخصص زنان و زایمانش تماس بگیرند و نگرانی‌هایشان را در این باره با او در میان بگذارند. اگر علائم زن شدید باشد، ممکن است نیاز به بررسی در بیمارستان باشد.

با این حال، اغلب زنان حتی اگر باردار باشند، علائم خفیفی را تجربه می‌کنند و احتمال نیاز به مراجعه به پزشک نخواهند داشت.

زن بارداری که علائم خفیفی دارد باید خودش را دست کم برای ۱۴ روز در خانه قرنطینه کند. در مدت قرنطینه ویزیت‌های معمول بارداری هم لغو می‌شود و زن با تماس تلفنی با دکترش دستورات لازم را دریافت می‌کند.

اغلب گزارش‌ها تا به حال نشان داده‌اند که خطر انتقال ویروس کرونا از مادر آلوده به جنینش اندک است، اما گزارش‌هایی هم وجود دارد که نشان می‌دهند نوزادان مادران مبتلا به کووید-۱۹ پادتن‌های یا آنتی‌بادی‌های خاص ویروس کرونا را در خونشان دارند که بیانگر قرار گرفتن در معرض ویروس درون رحم است.

لازم است داده‌های بیشتری در این باره گردآوری شود تا میزان واقعی خطر انتقال کرونا از مادر به نوزاد معلوم شود، اما نگرانی درباره این شیوه انتقال و عوارض بالقوه آن از جمله نقائص هنگام تولد، ابتلای زودرس نوزاد به کووید-۱۹ و سایر عوارض وجود دارد.

زنان باردار برای کاهش خطر عفونت با ویروس کرونا باید فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت کنند، در خانه بمانند و از تجمع‌های عمومی دوری کنند. اگر این زنان مجبورند از خانه خراج شوند، باید به طور مرتب دست‌هایشان را بشویند، تلاش کنند به صورتشان دست نزنند و حفظ فاصله دومتری از افرادی را که ممکن است بیمارباشند یا وضعیت‌شان را نمی‌دانند، رعایت کنند.

پدرومادری که در انتظار به دنیا آمدن فرزند هستند، باید خانه را برای چندین ماه ماندن آماده کنند، مقداری غذا، داروهای رایج مانند استامینوفن، دماسنج و سایر اقلام بهداشتی مانند صابون، مواد شوینده و دستمال‌های کاغذی را در خانه داشته باشند.

در صورت امکان، به جای رفتن به بازار و فروشگاه‌ها که مردم در آنها جمع می‌شوند، از سرویس‌های تحویل به منزل استفاده کنند.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

ورزشی که سلامت قلب زنان چاق را تضمین می کند
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

Healthy lifestyle concept. Eat fruits and vegetables and workout

به گفته کارشناسان، زنان جوان می توانند با انجام ورزش پیلاتس به سلامت قلب خود کمک کنند.

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از شفقنا یک مطالعه جدید که توسط محققان متعددی برای مجله آمریکایی فشار خون بالا انجام شده است، نشان داد که تمرینات پیلاتس، که مبتنی بر تمرینات اصلی تقویت شده توسط جوزف پیلاتس است، می تواند برای زنان در معرض خطر اضافه وزن بسیار مفید باشد.

تمرینات پیلاتس روی قدرت اصلی بدن، انعطاف پذیری، وضعیت بدنی و تنفس تمرکز دارد و طرفداران مشهوری نیز از جمله اما استون و بیانسه دارد.

 برای انجام یک تحقیق، تیم تحقیقاتی زنان چاق، ۱۹ تا ۲۷ ساله را که از فشار خون بالا رنج می بردند و دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیش از ۳۰ بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

شرکت کنندگان که عاری از هرگونه بیماری مزمن و غیر سیگاری بودند، وظیفه داشتند سه جلسه تمرین یک ساعته در هفته را به مدت سه ماه به پایان برسانند.

تمرینات شامل یک دور تمرینات گرمایشی و کشش ۱۰ دقیقه ای، ۴۰ دقیقه تمرینات حرکات عمومی پیلاتس و به دنبال آن ۱۰ دقیقه خنک شدن بود. جلسات به تدریج  و به سختی در طول برنامه افزایش یافتند.

محققان پس از گذشت سه ماه دریافتند که تمرینات پیلاتس به طور قابل توجهی سفتی و فشار خون شریانی، از جمله فشار آئورت را کاهش می دهد و همچنین به شرکت کنندگان در کاهش وزن کمک می کند.

محققان اظهار داشتند که در یافته های آنها شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تمرینات پیلاتس با کاهش فشار خون، سفتی شریانی و چربی بدن در زنان جوان چاق با فشار خون بالا، باعث بالا بردن سلامت قلب و عروق در آنها می شود. از آنجا که پایبندی به ورزش های سنتی (هم هوازی و هم مقاومت) در افراد چاق کم است، آموزش پیلاتس ممکن است یک جایگزین مناسب و یک ورزش موثر برای پیشگیری از فشار خون بالا و حوادث قلبی عروقی در زنان جوان چاق باشد.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

شیردهی خطر ابتلا به سرطان شایع زنان را کاهش می‌دهد
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

مطالعات اخیر نشان می‌دهد شیردهی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را در مادر تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.

ایرنا:  بر اساس این مطالعه شیردهی منجر به کاهش احتمال ابتلا به بسیاری از سرطان‌های شایع زنان می‌شود.

مطالعات جدید محققان مرکز تحقیقاتی QIMR Berghofer در استرالیا با بررسی ۹ هزار و ۹۳۷ بیمار مبتلا به سرطان تخمدان و ۱۳ هزار و ۸۴۳ فرد غیرمبتلا نشان می‌دهد شیردهی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد و هرچه مدت‌زمان شیردهی بیشتر باشد، احتمال ابتلا نیز کمتر است.

در ادامه این مطالعه آمده است احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در مادرانی که نوزاد خود را به مدت سه ماه شیر می‌دهند، ۱۸ درصد کاهش می‌یابد. احتمال ابتلا در مادرانی که نوزاد را بیش از ۱۲ ماه شیر می‌دهند، به میزان ۳۴ درصد کاهش می‌یابد.

کشف ارتباط بین شیردهی و کاهش احتمال ابتلا به سرطان نیازمند مطالعه بیشتر است.

سرطان تخمدان به رشد سلول‌های بدخیم و غیرطبیعی در تخمدان گفته می‌شود. سرطان تخمدان هشتمین سرطان کشنده در زنان است. بر اساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۹۵ هزار و ۴۱۴ نفر به این سرطان مبتلا شدند که ۳.۶ درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان در زنان است.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

استفاده ابزاری از کودکان با کرونا ممنوع!
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

در وضعیتی که بزرگترها باید خیلی بیشتر از قبل مراقب سلامت روان کودکان که در این شرایط آسیب پذیرترند، باشند، اخیرا در فضای مجازی ویدیوهایی از کودکانی دست به دست می‌شد که با زبان شیرین و کودکانه خود نگرانی خود را از شرایط ابراز و از بزرگترها خواهش می‌کردند در خانه بمانند. این ویدیوکلیپ‌ها بارها و بارها در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد و کاربران این ویدیوها را سرگرم کننده و جالب می‌دانستند و حتی برای هشدار دادن به افرادی که در خانه نمی‌مانند آنها را به اشتراک می‌گذاشتند.

الهه صالحی: کرونا ویروس از راه رسید و دنیا را درگیر یک بحران کرد. آمار مبتلایان با سرعت در حال پیشروی و در حال رسیدن به مرز یک میلیون نفر است؛ بحرانی که انتونیو گوترش، دبیر سازمان ملل متحد آن را بزرگترین چالش دنیا بعد از جنگ جهانی دوم می‌داند.

حالا در تمام اخبار، برنامه‌های تلویزیونی و مکالمات افراد صحبت از ویروس کروناست و مردم شرایط متفاوتی از زندگی را تجربه می‌کنند. در این میان نباید فراموش کرد که کودکان هم مانند بزرگترها در هجوم همه جانبه این اخبار منفی قرار دارند و از همه آسیب پذیرتر اند و ممکن است سطوح مختلفی از اضطراب را تجربه کنند. ترس از وضعیت فعلی و  ناشناخته‌ها، ابتلا خود یا والدین و نزدیکان یا غم و اندوه ناشی از دست دادن آنها از این ترس‌ها هستند.

در امان نگه داشتن کودکان از آسیب روزهای قرنطینه

متخصصان راهکارها و فعالیت‌های مختلفی را برای برای حفاظت از سلامت روانی کودکان در برابر اضطراب ناشی از وضعیت فعلی توصیه می‌کنند. به گفته آنان والدین باید سعی کنند حتی اگر تظاهر به خونسردی می‌کنند در کنار بچه‌ها اضطراب خود را حفظ کنند و شرایط را تا حد ممکن برای آنها توضیح بدهند؛ با کودکان صادق باشند اما بیشتر از حد نیازشان اخبار و اطلاعات را در اختیار آنها نگذارند و مهم‌تر به آنها اطمینان بدهند که کادر درمان و والدین تمام تلاش‌شان را برای حفاظت از آنها خواهند کرد و در صورت ماندن در خانه و شست‌وشوی صحیح دست‌ها و رعایت بهداشت فردی خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

از طرف دیگر با تعطیل شدن مدارس و مهدکودک‌ها، بچه‌ها تمام وقت خود را در خانه می‌گذرانند. والدین باید برای این زمان خالی برنامه ریزی کنند و نگذارند کودکان زمان خود را به بطالت یا بازی‌های کامپیوتری یا تماشای تلوزیون بگذرانند. کشیدن نقاشی، ورزش‌های سبک، خواندن کتاب، بازی‌های فکری و… از فعالیت‌هایی هستند که می‌توان کودکان را با آن درگیر کرد.

دکتر کتایون خوشابی، روانپزشک کودک در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این باره می‌گوید: داشتن برنامه ریزی برای روز کودکان اهمیت زیادی دارد. والدین باید سعی کنند از تلوزیون مگر در موارد خاص استفاده نکنند ولی فعالیت‌های مفرح و بازی‌های مختلف را در خانه برای بچه ها تدارک ببینند. ورزش‌های سبک هم می‌تواند به تقویت روحیه بچه‌ها کمک کند.

او ادامه می‌دهد: این روزها که همه اعضای خانواده در فضای کوچک آپارتمان‌ها در کنار هم هستند، طبیعی است که اصطکاک بیشتری بین افراد خانواده به وجود بیاید؛ اما هرچه بتوانیم برنامه ریزی بیشتر و بهتری برای بچه‌ها داشته باشیم که اوقات شان به بطالت نگذرد طبیعتا این اصطکاک‌ها کمتر می‌شود.

خوشابی با بیان اینکه نقاشی کردن برای تخلیه اضطراب‌ها در کودکانی که سن کمتری دارند بسیار کمک کننده است، می‌گوید: از کادرستی و کلاژها و بازی های فکری مختلف هم می‌توان استفاده کرد و والدین باید تلاش کنند که تا می‌توانند کودکان ساعت کمتری را به بازی‌های کامپیوتری اختصاص دهند که خاصیت اعتیاد آوری بالایی دارند و به دلیل هیجانات کاذبی که دارند، موجب پرخوری و افزایش وزن می‌شوند.

استفاده ابزاری از کودکان؛ لطفا در خانه بمانید

اما در وضعیتی که بزرگترها باید خیلی بیشتر از قبل مراقب سلامت روان کودکان که در این شرایط آسیب پذیرترند، باشند، اخیرا در فضای مجازی ویدیوهایی از کودکانی دست به دست می‌شد که با زبان شیرین و کودکانه خود نگرانی خود را از شرایط ابراز و از بزرگترها خواهش می‌کردند در خانه بمانند. این ویدیوکلیپ‌ها بارها و بارها در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد و کاربران این ویدیوها را سرگرم کننده و جالب می‌دانستند و حتی برای هشدار دادن به افرادی که در خانه نمی‌مانند آنها را به اشتراک می‌گذاشتند.

در چنین شرایطی درگیر کردن تعمدی و بیشتر کودکان با این موضوع کار چندان صحیحی به نظر نمی‌رسد. کاری که دکتر کتایون خوشابی، روانپزشک کودک آن را استفاده ابزاری می‌داند.

خوشابی در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید: اغلب، بچه‌ها عین متن‌هایی را که توسط بزرگترها به آنها گفته شده است، تکرار می‌کنند بچه‌ها در این روزهای سخت همپای بزرگترها دچار اضطراب و نگرانی هستند و نباید  با وارد کردن آنها به این موضوعات اضطراب و فشار آنها را بیشتر کنیم. اینکه از بچه‌ها فیلم گرفته و از آنها بخواهیم بزرگترها را نصیحت کنند، ممکن است در وهله اول به نظر دیگران تاثیر گذار و جالب باشد ولی در واقعیت این فقط جنبه بصری دارد و استفاده از ابزاری از بچه هاست.

او ادامه می‌دهد: ما  باید اجازه بدهیم بچه ها دوران کودکی خودشان را پشت سر بگذارند و این اضطراب‌ها را برای بزرگترها بگذاریم. چون این اضطراب در طول زمان ممکن است صدمات زیای را به آنها بزند.

چطور از کودکان در برابر اخبار منفی حفاظت کنیم؟

در حالت معکوس برخی دیگر از والدین ممکن است برای حفاظت از فرزندانشان راه حل را در جلوگیری از هرگونه توضیح و گفتن واقعیت‌ها به کودکان ببینند در حالیکه متخصصان توصیه می‌کنند که باید شرایط را در حد فهم کودکان برای آنها توضیح داد.

« اینکه ما فکر کنیم بچه‌ها در یک کره دیگر زندگی می‌کنند و باید کاملا از اخبار روز و مسائلی که در همه جای دنیا در حال رخ دادن است بی‌خبر باشند، تفکر غلطی است. بچه‌ها باید تا حدودی در جریان قرار بگیرند و اطلاعات صحیح را از پدر و مادر خود بگیرند.»

این را دکتر خوشابی در این رابطه می‌گوید و ادامه می‌دهد: اگر مثلا باید بچه‌ها حتما طرز صحیح عطسه کردن (در دستمال یا در آرنج) یا طرز صحیح شستن دست‌ها را یادبگیرند، خواهند پرسید چرا لازم است این‌ها را یاد گرفت؟ پس پدرمادر باید یک توضیح در حد سن لازم وکافی به بچه‌ها بدهند تا کودک با والدین همکاری بیشتری داشته باشد.

به گفته این روانپزشک کودک، میزان اضطرابی که کودکان تجربه می‌کنند در بسیاری از موارد اضطرابی نرمال است و زمانی کودک دچار مشکل خواهد شد که اضطراب شدید باشد و به دنبال آن، اختلالات خواب، کابوس و ترس‌های شدید بروز پیدا کند و در این زمان کودکان به محافظت بیشتری نیاز خواهند داشت و لازم است کمتر در جریان قرار بگیرند و حواسشان پرت شود.

او با بیان اینکه کودکان میزان تاب آوری و ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی دارند، اضافه می‌کند: طبیعی است که بچه هایی که قبلا سطح اضطراب بالاتری داشته اند در این دوره اضطرابشان بیشتر شود و حتی بعد از این دوره به درمان هم نیاز پیدا کند. چه درمان های طبی مانند استفاده از داروهای ضد اضطراب و چه درمان های غیردارویی مانند استفاده از بازی درمانی کمک بگیرند خانواده ها که سطح اضطراب بچه ها کم شود.

خوشابی در پایان توضیح می‌دهد: هرچند که لازم است اخبار مربوط به فوت کنترل شود و توجه کودکان را اخبار مثبت جلب کرد و اگر کسی در دوستان و آشنایان فوت در اثر ابتلا به کرونا اتفاق می‌افتد، بچه‌ها لازم نیست در جریان قرار بگیرند به جای آن باید والدین تلاش کنند که به بچه‌ها بگویند از این بیماری هم می‌توان جان سالم به در برد و خیلی جای نگرانی نیست.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

از جوانان تحصیل‌کرده تا مجردها و مطلقه‌ها
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

هرم سنی جمعیت ایران هنوز هم در میانه آن، یعنی گروه سنی ۱۸ تا ۳۴ سال از بقیه گروه‌های سنی فربه‌تر است. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۲۶ میلیون نفر از جمعیت ایران در این رده سنی قرار دارند که البته بیش از ۶ میلیون نفر از آنها هم تحصیلات عالی دارند. این شرایط موقعیتی ویژه برای کشوری فراهم می‌کند که این روزها به دلیل شیوع کرونا با پیچ و خم‌های اجتماعی و اقتصادی متعددی هم رو به رو شده است.

به گزارش ایسنا، چهره جوان ایران یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های کشور در اذهان جهانی است. به دنبال افزایش موالید در دهه ۶۰، متولدین این دهه و دهه بعدی آن، امروز به سن جوانی رسیده‌ و تبدیل به نیروهای بالقوه‌ای شده‌اند که در صورت بهره‌گیری درست از آنها می‌توانند تغییرات مثبت اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی خلق کنند.

سالروز میلاد حضرت علی اکبر(ع)، در کشور ما آغاز هفته جوان نامیده شده است. به همین بهانه شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تعریف جدید وزارت ورزش و جوانان از سن جوانی که ۱۸ تا ۳۴ سال را شامل می‌شود، گفت: جمعیت جوان کشور تا سال ۹۸ به حدود ۲۶.۵ میلیون نفر می‌رسد که نیمی از این تعداد زنان و نیمی نیز مردان هستند.


وی با بیان اینکه به دنبال کاهش باروری از دهه هفتاد به بعد، در برخی از دسته‌ بندی‌های سنی تعداد این افراد جوان کاهش یافته است، اظهار کرد: افرادی که در دامنه سنی ۱۸ تا ۳۴ سن قرار دارند در ۴ گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال، ۲۰ تا ۲۴، ۲۵ تا ۲۹، ۳۰ تا ۳۴ تقسیم می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد هرچه به سمت دسته‌های بالاتر می‌رویم تعداد جوانان بیشتر  و در دسته‌های پایین‌تر تعداد جوانان کمتر می‌شود.

بیشترین جوانان کشور در رده سنی ۳۰ تا ۳۴ سال 

این عضو هئیت علمی دانشگاه با بیان اینکه بیشترین تعداد جوانان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله، با ۸.۵ میلیون نفر جمعمیت و عمدتا شامل متولدان دهه ۶۰ هستند، تصریح کرد: جوانان گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، ۶.۸ میلیون نفر، ۲۰ تا ۲۴ سال ۵.۵ میلیون و گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال نیز ۵.۵ میلیون نفر جمعیت دارند. بنابراین یکی از تغییرات عمده که شاهد آن هستیم کاهش تدریجی جمعیت جوانان است و در عوض این گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله در سال ۱۴۰۰ به تدریج در گروه سنی میانسال قرار می‌گیرند.

۴۲ درصد جمعیت جوان کشور محصل‌اند 

وی با بیان اینکه از گروه ۱۵ تا ۳۴ ساله تقریبا ۱۱ میلیون نفر در حال تحصیل هستند، توضیح داد: به عبارت دیگر حدود ۴۲ درصد جمعیت جوان کشور در حال تحصیل و بقیه نیز احتمالا شاغل، خانه دار یا بیکار در جستجوی کار هستند.

به گفته این جمعیت شناس جمعیت غیر محصل در این گروه سنی نیز ۱۳ میلیون نفر هستند که تعداد زنان و مردان از این جمعیت حدودا برابر و نزدیک به ۶.۵ میلیون نفر است.

زنان جوان خانه‌داری که جزو جمعیت فعال محسوب نمی‌شوند

کاظمی پور با بیان اینکه  در گروه سنی جوانان تعداد مردان فعال ( شاغل، بیکار و در جست‌وجوی کار) حدودا ۱۰ میلیون نفر است اما تعداد زنان فعال حدود ۲ میلیون نفر عنوان شده است، ادامه داد: دلیل این موضوع این است که اگر مردی در حال تحصیل نباشد، احتمالا یا شاغل یا در جست‌وجوی کار است، اما در مورد زنان آنها ممکن است در ۳ حالت شاغل، در جست و جوی کار یا خانه دار قرار داشته باشند. اگر زنی در منزل نیز مشغول به کاری مانند خیاطی باشد و عنوان کند که شاغل است، جزو جمعیت شاغل محسوب می‌شود اما اگر این را عنوان نکند و صرفا خانه‌دار باشد، شاغل حساب نمی‌شود.

بیش از ۶ میلیون از جوانان تحصیلات عالی دارند

نرخ بی‌سوادی ۲.۷ درصدی جوانان 

وی با اشاره به اینکه از بین جمعیت ۲۶ میلیونی جوانان حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای تحصیلات عالی هستند، گفت: از این تعداد ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل شده و بقیه نیز در حال حاضر در آموزش عالی مشغول تحصیل هستند. همچنین میزان با سوادی در این گروه سنی به ۹۷.۳ درصد می رسد و به این ترتیب در کل کشور ۲.۷ درصد از جوانان بی سواد هستند. 


این استاد دانشگاه افزود: شاید این میزان رقم بالایی را نشان ندهد، اما نشان می‌دهد که هنوز در این رده سنی جوان بی‌سواد وجود دارد. این جوانان عمدتا در مناطق محروم هستند که این رقم ۲.۴ درصد مرد و در میان زنان نیز به ۳ درصد می‌رسد. این موضوع اهمیت بالایی دارد چراکه باید این گروه را آموزش دهیم و این رقم را به صفر برسانیم.

۵۶ درصد از مردان و ۳۶ درصد از زنان جوان هنوز ازدواج نکرده‌اند

وی با بیان اینکه از مردان ۱۵ تا ۳۴ ساله، ۴۳ درصد دارای همسر و تقریبا ۵۶ درصد هم ازدواج نکرده هستند، اظهار کرد: به عبارت دیگر ۷ میلیون نفر هنوز ازدواج نکرده و بیش از ۵ میلیون نفر دارای همسر هستند. در مورد زنان نیز ۶۲ درصد دارای همسر هستند که حدود ۸ میلیون نفر را شامل می‌شوند و ۳۶ درصد هم ازدواج نکرده‌اند. 


کاظمی‌پور با اشاره به اینکه برای زنان تنها ۷ درصد از ازدواج‌ها بالای ۳۵ سال بوده است، افزود: به عبارت دیگر ۹۳ درصد ازدواج های زنان زیر ۳۰ سال است. برای مردان نیز ۱۲ درصد بالای ۳۰ سال بوده و ۸۸ درصد زیر ۳۰ سال ازدواج کرده‌اند.

وقوع ۶۰ درصد طلاق زنان و ۵۰ درصد از طلاق مردان در سنین زیر ۳۵ سال

وی افزود: اما در خصوص طلاق می‌توان گفت ۶۰ درصد از طلاق‌های زنان زیر ۳۵ سال اتفاق افتاده است. در مورد مردان نیز این رقم به ۵۰ درصد می رسد. یکی از دلایل این مساله این است که معمولا در سال‌های اول زندگی مشترک، خطر طلاق بیش‌تر است.

 نقش جوانان در دوران پساکرونا

این جمعیت شناس در ادامه به شرایط کشور به دنبال شیوع کرونا اشاره کرد و با تاکید بر نقش جوانان گفت: اساسا وقتی به این آمار نگاه می‌کنیم -غیر از افرادی که در حال تحصیل هستند- می‌توان گفت که با تغییرات کوتاه مدتی که در وضعیت اجتماعی و زیست خانواده‌ها به وجود آمده است عملا بسیاری از مشاغل خوابیده‌اند. بنابراین در گذشته اگر گروه‌هایی از جوانان با بیکاری رو به رو بودند الان مسن‌ترها هم با مشکل بیکاری رو به رو شده‌اند.


وی افزود: اما در خصوص جوانان چون این بیماری بیشتر افراد ریسک پذیرتر و مسن‌تر را تحت تاثیر قرار می دهد، حضور آنها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. می‌توان گفت شرایط کشور ایجاب می‌کند از این پس عمده بار اشتغال کشور به جوانان سپرده شود و اگر قرار باشد در دوران پساکرونا جامعه به وضع عادی برگردد تا حد زیادی باید به این سمت گرایش پیدا کنیم که کارها به جوانان سپرده شود. 


این استاد دانشگاه ادامه داد: به ویژه جوانان تحصیل کرده که مسئولیت پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند، نقش مهم‌تری دارند. الان هم می‌بینیم که آنها مشارکت بیشتری دارند و باید برای آنها ارزش افزوده بیشتری هم قائل شویم. ممکن است این افراد استخدام جایی نباشند اما کار آنها از نظر دولت باید دارای ارزش محسوب شود. فکر می‌کنم دولت هم اگر قصد دارد کمکی به مردم کند باید حق الزحمه این جوانان را بپردازد. 


کاظمی پور ادامه داد: ما با داشتن این چنین جمعیت جوانی می‌توانیم اقتصاد کشور را بعد از رفع خطر کرونا هرچه زودتر به به حالت عادی برگردانیم. شاید بتوان گفت این موضوع روزنه‌ای است که امید جدیدی به جوانان بدهد و آنها خود را سرخورده و منفعل نبینند و متوجه شوند که می‌توانند در جامعه اثربخشی داشته باشند.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

متوسط عمر ازدواج‌هایی که به طلاق ختم شدند در ایران
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

بر اساس داده‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، متوسط عمر ازدواج‌هایی که به طلاق منجر شده اند ۹ سال بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: بر اساس داده‌های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، متوسط عمر ازدواج‌هایی که به طلاق منجر شده اند ۹ سال بوده است. بدیهی است که با رخ داد طلاق در ازدواج‌هایی که سالانه صورت می‌گیرد، خانواده‌های با عمر مشابه در معرض طلاق کاسته می‌شود.

وقتی گفته می‌شود ۵۰ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی رخ داده است، صرفا به این معناست که در نیمی از طلاق‌های رخ داده عمر ازدواج کمتر از ۵ سال است و نه اینکه وضع چنان است که زندگی‌ها به سال پنجم نرسیده به طلاق منجر شود.

بر اساس سالنامه منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال در سال ۱۳۸۹ تعداد ۸۹۱۶۲۷ رویداد ازدواج و در سال ۹۵ تعداد ۱۸۱۰۴۹ رویداد طلاق ثبت شده که بیشترین مقدار را طی ۵۰ سال اخیر را به خود اختصاص داده است.

در سال ۱۳۵۴ تعداد ۱۵۳۸۸۲ رویداد ازدواج و در سال ۱۳۵۷ تعداد ۱۵۲۵۳ رویداد طلاق ثبت شده که کمترین مقدار را طی ۵۰ سال اخیر به خود اختصاص داده اند.


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

کشف شکاف‌های زندگی مشترک در آینه بی‌تعارف قرنطینه
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

آینه ها ناراستی ها و کژی ها رو خوب نشان می دهند و این روزها قرنطینه آینه ای است که می توانیم ترک ها، شکاف ها و کژی های زندگی زناشویی را خوب در آن ببینیم.

ایسنا: در روزهای قرنطینه که سوغات ذره ای میکروسکوپی است که اینروزها بر جهان سلطه کرده، اختلافات زوجین افزایش یافته است و اینروزها در کنار نگرانی برای کرونا باید نگران پایه های زندگی زناشویی نیز  بود.

چند روز قبل مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از افزایش سه برابری تماس های مربوط به اختلافات خانوادگی در دوران قرنطینگی از سوی زوجین خبر داد.

این افزایش تماس ها که گویای کاهش تاب آوری افراد جامعه و نداشتن مهارت ارتباطی است می تواند آلارم ها و هشدارهای جدی را برای متولیان اجتماعی بهمراه داشته باشند.

یک مشاور خانواده در گفت و گو با ایسنا، مهمترین دلایل این تماس ها با مرکز ۱۴۸۰ بهزیستی و افزایش سه برابری تماس ها را نبود مهارت زندگی مشترک در میان زوجین دانست و گفت: متاسفانه افراد هم خود را به خوبی نمی شناسند و هم شناخت درستی از همسر خود ندارند و براساس انتظارات، طرز تفکر و اولویت های عاطفی و روانی خودشان رفتار می کنند.

سمیه بهزادی پور با بیان اینکه زوجین شناخت درست و دقیقی از نیاز همسران خود ندارند، افزود: دختران و پسران جوان بدون شناخت از طرف مقابل خود(بدون آگاهی از جنسیت زن به لحاظ روحی و روان شناختی و بی اطلاعی از نیازهای مردان) آنچه در این زمینه فکر می کنند را درست قلمداد می کنند، در حالی که نمی دانند نیاز عاطفی مرد و زن به صورت جداگانه چیست.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال زن فکر می کند با درست کردن غذا، مرتب کردن منزل و رسیدگی به فرزندان وظایف خود را انجام داده است درحالی که این شرایط مرد را اقناع و ارضا نمی کنند و همین امر اختلافات و مشاجره و در نهایت تماس های ناشی از این اختلافات با بهزیستی یا دیگر مراکز مشاوره را افزایش می دهد.

این روانشناس با تاکید بر اینکه افزایش سه برابری تماس های ناشی از اختلافات زوجین در واقع یک زنگ خطر و هشدار و تلنگر جدی و کلیدی برای مسئولان است، گفت: بعد از افزایش آمار طلاق در کشور، این افزایش اختلافات زوجین نیز دومین زنگ خطری است که نشان می دهد زوجینی که در کنار هم زندگی می کنند زندگی باکیفیتی ندارند، لذت نمی برند و رفتارهای آنها باعث اقناع و ارضا طرفین نمی شود.

وی با بیان اینکه این آمار سه برابری زنگ خطری برای افزایش روابط فرازناشویی و خیانت محسوب می شود، بیان کرد: زندگی زناشویی و علل بروز اختلاف یک مقوله چندوجهی است و باید برای حل مشکلات موجود، به آن نگاهی چند جانبه و با توجه به همه عوامل اقتصادی، اجتماعی، روحی و روانی داشت و راهکارهای مختلف را ارائه کرد، اینکه صرفا مشاوره رایگان ۱۴۸۰ را به این امر اختصاص دهیم قطعا کافی نیست بلکه باید راهکارهای جدی را در نظر گرفت.

بهزادی پور اظهار کرد: همانطور که در روزهای قرنطینه نگران دانش آموزان هستیم و به آنها فشار می آوریم که آموزش آنلاین برای دانش آموزان و دانشجویان در نظرگرفته شود، باید فکر کنیم که برای زوجین چه باید کرد؟ برای ارتباط والدین با فرزندان باید چه کرد؟ این شرایط، وجود خلائی را در سیستم مدیریت بحران کشور نشان می دهد، مدیریت بحران تنها به تامین مسائل بهداشتی و غذایی و … منحصر نمی شود، بلکه مباحث آموزشی نیز می تواند در سیستم مدیریت بحران کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تاثیر مثبت و نقش اثرگذار رسانه های مختلف در ارائه آموزش های روانشناختی، چگونگی رفتار و ارتباطات با همسر و ارتباط والدین با فرزندان در روزهای قرنطینه، افزود: مسلما در کنار این آموزش ها ارائه مشاوره رایگان می تواند کمک کننده باشد. بسیاری از مردم هنوز نسبت به فعالیت این مرکز اطلاع ندارند و باید آگاهی بخشی در این خصوص صورت گیرد، چراکه این خدمات حتی اگر به حل مسئله ختم نشود، با بیان مشکلات، به تخلیه روحی و روانی افراد کمک می شود.

این مشاور خانواده با بیان اینکه متاسفانه آموزش های پیش از ازدواج بی کیفیت است، گفت: بارها در جریان مراجعه کنندگان و زوجین جوان که برای جدایی خواستار مشاوره بوده اند، دیده ام که مشاوره پیش از ازدواج آنها کیفی نبوده است و حتی در مواردی با پیدا کردن یک آشنا و امضا کردن فرم مشاوره پیش از ازدواج این پروسه را پشت سر گذاشته اند در حالی که این اتفاق خیانت است، مشاوره پیش از ازدواج باید ادامه دار باشد و نباید فقط باید به چند جلسه قبل از ازدواج خلاصه شود. آیا در چند جلسه جوان تمام مهارت های زندگی را برای مواجهه با زندگی واقعی که هزاران مشکل دارد می آموزد؟

وی تصریح کرد: از جوانان فاقد مهارت حل مسئله، مهارت مدیریت خشم، استرس و ارتباطات موثر چگونه می توان انتظار داشت که در مقابل همه مشکلات تاب آوری داشته باشند. به همین دلیل باید قبل از ازدواج به آموزش های کیفی و مستمر توجه ویژه داشت.

بهزادی پور با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در جامعه بیان کرد: وقتی خانواده نمی تواند از پس نیازهای اولیه خود برآید، مسلما افراد دچار فشارهای عصبی، پرخاشگری، بهانه گیری، مشاجره و حتی متارکه می شوند، بنابراین یکی از مهمترین مباحث که باعث به چالش رسیدن زوجین می شود، نبود حداقل امکانات است در حالی که اگر حداقل ها فراهم باشد زوجین می توانند روابط خود را در مسیر درست هدایت کنند، اما دغدغه زندگی روزمره متاسفانه خانواده ها را به ورطه از هم پاشیدن سوق می دهد و مصداق این موضوع آمار بالای درخواست طلاق ویژه کارگران کارخانجات کشور است که پس از تعدیل نیرو، رقم خورده است.

به گزارش ایسنا، در دورانی زندگی می کنیم که اعضای خانواده بویژه پدر و مادر برای امرار معاش و گذران زندگی و فراهم کردن رفاهیات برای فرزندان خود تمام وقت خود را صرف کار می کنند و همین امر همواره مورد نقد روانشناسان و جامعه شناسان بوده است چراکه فرصت کنار هم بودن را ندارند، قرنطینه شاید فرصتی بود که خانواده ها بیشتر در کنار هم باشند و معاشرت کنند، اما خلاءهای مهارت زندگی باعث شده است که این فرصت عملا به تهدیدی برای پایه های زندگی قلمداد شود.

شاید باید قرنطینه را اگرچه دوستش نداریم و زندانی خودخواسته را برایمان تداعی می کند، برای اینکه فرصت با هم بودن را هرچند در حد یک توفیق اجباری برایمان فراهم کرده قدر بدانیم، فرصتی که وقتی وضعیت سلامتی سفید بود نداشتیم و از نبودش گلایه می کردیم .

در هر صورت باید زنگ خطر اختلافات زوجین را جدی گرفت و تلاش کرد که زندگی های زوجین امروز و زوج های آینده بر پایه های محکمی بنا شود تا یک قرنطینه چند هفته ای نتواند این پایه ها را سست کرده و بلغزاند.

انتهای پیام


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

بارداری در دوران ویروس کرونا | آماری از مرگ و میر برای زنان باردار بر اثر ابتلا به COVID-19 گزارش نشده است
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

برخلاف آنفولانزا، ممکن نیست که زنان باردار در معرض خطر بیشتر کرونا نسبت به بقیه مردم باشند. در حالی که داده‌ها هنوز محدود هستند، اما مقامات بهداشت انگلیس دغدغه بسیاری از مادران را از بین و ذهن آنها را آرام می‌کنند.  

در حال حاضر هیچ آمار مرگ و میری برای زنان باردار در اثر ابتلا به COVID-۱۹ گزارش نشده است و براساس بررسی‌های RCOG، هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این ویروس به جنین وجود ندارد.  

ادوارد موریس، رئیس RCOG می‌گوید: به دلیل جدید بودن این ویروس، در صورت بروز شواهد جدید، راهنمایی‌ها برای زنان باردار را تغییر می‌دهیم. با توجه به شواهد بدست آمده، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال به جنین در دوران بارداری وجود ندارد.  

در میان آزمایشات انجام شده توسط کارشناسان و متخصصان، به ویژه سازمان بهداشت جهانی، پس از بررسی ۱۴۷ زن باردار در چین، تنها ۸ درصد آن‌ها علائم شدید داشتند و کمتر از یک درصد آنها بیمار بودند. به نظر می‌رسد قشر عظیمی از زنان باردار، دچار علائم خفیف یا متوسط شدند.  

کریستوفر زان، متخصص زنان و زایمان می‌گوید: قابل درک است که زنان باردار نگران قرار گرفتن در معرض این ویروس و تاثیر منفی آن روی جنین‌شان باشند.  

بارداری در دوران ویروس کرونا

تغییر در سیستم ایمنی بدن از ویژگی‌های اصلی دوران بارداری در زنان است که باعث می‌شود آن‌ها را در معرض خطر بیشتری از برخی ویروس‌ها مانند آنفولانزا قرار دهد. اما با این حال در حال حاضر مشخص نیست که چه اتفاقی برای زنان باردار مبتلا به COVID-۱۹ می‌افتد. در حالی که هنوز خطرات ناشی از این ویروس برای افراد باردار کم به نظر می‌رسد، اما سازمان بهداشت انگلیس می‌گوید، افرادی که سایر بیماری‌ها مانند دیابت مبتلا هستند، باید بیشتر از بقیه افراد مراقب باشند. اما در حال حاضر نیازی به ایزوله و قرنطینه کردن مادر و کودک نیست. در آزمایش انجام شده بر روی مادران بارداری چینی، مشخص شد که هیچ کدام از مایع آمنیوتیک، خون بند ناف و نمونه شیر مادر به این ویروس آلوده نشده‌اند.  

در حال حاضر هیچ توصیه‌ای برای جدا کردن نوزاد تازه به دنیا آمده از مادر وجود ندارد و حتی این جدا کردن ممکن است تاثیرات بدتری بر روی نوزاد و مادر داشته باشد. با این حال مادران و زنان باردار باید مرتبا دستان خود را بشویند، از تماس با افراد آلوده و مشکوک دوری کنند و از سفر نیز بپرهیزند.  

sciencealert.com


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

چرا زنان ایرانی در مقابل کرونا ایمن‌ترند؟
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

عباس عبدی در یادداشتی نوشت: چرا نسبت مبتلایان در چین برحسب جنسیت با هم فرق ندارد ولی در ایران زنان ۴۰درصد کمتر هستند؟ برای فهم این مطلب شاید بتوان دو عامل میزان و فراوانی ارتباط با دیگران و رعایت بهداشت فردی را ذکر کرد.

روزنامه شهروند نوشت: متأسفانه اطلاعات دقیق و جزیی مبتلایان به کرونا در ایران منتشر نمی‌شود تا نتایج کاربردی‌تری از آن گرفته شود؛ ولی براساس داده‌های مقدماتی موجود، تعداد مبتلایان زن در ایران به کرونا حدود ٤٠درصد کمتر از مردان است. در حالی که این نسبت در چین تقریبا مشابه است.

همچنین اطلاعات موجود در چین نشان می‌دهد که نسبت فوتی‌ها در میان مردان خیلی بیشتر از زنان است. در حالی که ۴.۷ درصد مردان مبتلا به کرونا در آنجا فوت کرده‌اند این نسبت برای زنان ۲.۸ درصد است. البته این آمار برای کسانی است که کرونای آنان تأیید شده است ولی همه افراد مشکوک به کرونا اعم از تأییدنشده و تأییدشده‌ها را اگر حساب کنیم، درصد مرگ‌ومیر برای مردان ۲.۸ درصد و برای زنان ۱.۷ درصد بوده است؛ به عبارت دیگر در مرحله تلفات زنان چینی وضعیت بهتری داشته‌اند.

پرسش این است که این تفاوت‌ها را چگونه می‌توان تحلیل کرد؟ چرا نسبت مبتلایان در چین برحسب جنسیت با هم فرق ندارد ولی در ایران زنان ۴۰درصد کمتر هستند؟

برای فهم این مطلب شاید بتوان دو عامل میزان و فراوانی ارتباط با دیگران و رعایت بهداشت فردی را ذکر کرد. در ایران و برخلاف چین میزان ارتباط اجتماعی زنان کمتر است. در چین میزان اشتغال و حضور آنان در عرصه عمومی بالاست. بنابراین اگر فراوانی ارتباط با دیگران در سطح شهر یا محل کار یا سایر اماکن را ملاک بگیریم، در چین تفاوت چندانی میان زن و مرد از این جهت وجود ندارد، در نتیجه شانس هر دو به یک اندازه است که مبتلا به کرونا شوند.

عامل دیگر بهداشت است. در ایران و شاید چین زنان بیش از مردان بهداشت فردی را رعایت می‌کنند و نسبت به مردان برای سلامتی خود اهمیت بیشتری قایل هستند؛ از این رو احتمال کمتری وجود دارد که مبتلا به این ویروس شوند.

شاید علت کمتربودن مرگ‌ومیر زنان در این بیماری نیز همین نکته باشد؛ البته علل فیزیولوژیک هم ممکن است باشد که تأیید و رد آن در صلاحیت کارشناسان پزشکی است ولی درمجموع می‌توان با احتمال فراوان اعلام کرد که کاهش ارتباط با دیگر افراد و نیز رعایت بهداشت پیام روشنی در کاهش احتمال ابتلا به کرونا دارد که در تفاوت آمار مبتلایان زن و مرد و نیز مرگ و میر دیده می‌شود. کد خبر ۴۹۳۰۶۸

برچسب‌ها


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

سایر صفحات سایت

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY