• هشت عاملی که زمینه ساز طلاق است
 • مرگ تلخ سوزان زیر تیغ جراحی
 • «جشن طلاق» را چه کسانی می‌گیرند؟
 • مراسم عقد کنان والیه دختر ناصرالدین شاه به روایت دستخط پدر
 • اگر به این ۷دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید
 • ۷ باور غلطی که درباره ازدواج داریم!!
 • اینفوگرافیک | تعداد دقیق مبتلایان به ایدز در ایران چقدر است؟
 • ویژگی‌های یک زوج خوشبخت چیست؟
 • افزایش شیوع برخی سرطان‌ها در زنان با مصرف دخانیات
 • این تصورات غلط را در باره ازدواج دور بریزید/نه ازدواج داروی بیمار روانی است،نه عشق حلال مشکلات است،نه…
 • کبوتر پرشکسته را طلاق دادم تا با زنی ازدواج کنم که بچه دار شود/ حالا فهمیده ام با پسرعمویش رابطه دارد
 • مهندس معمار، بعد از ۲۰ سال عاشق زنی دیگر شد و برای همسر معمار خود، هوو آورد
 • معاون رییس‌جمهور: زمان گفت‌وگو در خانواده به ۲۰ دقیقه در شبانه‌روز رسیده که به دعوا می‌انجامد
 • خانواده‌های ایرانی روزی ۲۰ دقیقه باهم حرف می‌زنند
 • امید زنان هنرمندی که با سوزن «رویا» می‌بافند!
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 56
  • بازدید دیروز : 53
  • بازدید این هفته : 519
  • بازدید این ماه : 4445
  • بازدید کل : 489894
  • ورودی موتورهای جستجو : 1696
  • تعداد کل مطالب : 1113


  عنوان محصول اول

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول دوم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول سوم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول چهارم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول پنجم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول
  با موهایتان بد تا نکنید
  بازديد : iconدسته: خانه بخت شماره 44

  دکتر فریده همتی پور

  رنگ كردن موها سابقهای تاريخی دارد و نشانههايی به دست آمده كه انسانها در هزاران سال پيش هم موهای خود را رنگ میكردهاند اما رنگ كردن موها نيز كاری است كه بايد با دقت و رعايت اصولی آن انجام شود چون در غير اين صورت احتمال آسيب ديدن موها بسيار زياد خواهد بود. آنچه در موفقيت يك رنگآميزی مو اهميت دارد، نفوذ رنگ به داخل شفت مو است و چون اين نفوذ به اندازه مولكولی رنگ موردنظر ارتباط مستقيم دارد، بنابراين رنگ‌‌هايی كه اندازه مولكولهايشان نسبتاً كوچكتر است معمولاً رنگهای بهتر و مطلوبتری محسوب میشوند. از طرف ديگر با توجه به اينكه امروزه گرايش به تغيير مكرر رنگ مو در بين خانمها وجود دارد، بنابراين رنگ‌‌موهايی كه به سهولت بتوانند رنگ مورد نظر فرد را ايجاد كنند، با استقبال بيشتری مواجه می شوند. به طور كلی رنگهای موجود را میتوان به سه دسته تقسيمبندی كرد: رنگهای گياهی، رنگهای متاليك و رنگهای مصنوعی آلی. با توجه به اينكه رنگهای آلی نسبت به دو دسته ديگر رنگهای طبيعیتر، زيباتر و درخشانتری را به فرد میدهد، امروزه بيشتر مورد استفاده قرار میگيرند.

  رنگ‌های گیاهی

  از رنگهاي گياهي كه قدمتي ديرينه دارد بايد به رنگ حنا اشاره كرد. پايه اصلي كه در اين گياه وجود دارد و باعث ايجاد رنگ قرمز آن می شود، نوعي نفتوكينون است كه طي يك ساعت می تواند باعث رنگ كردن ساقه مو شده و اين رنگ به مدت ۱۵ هفته می تواند پايدار باقي بماند. اين رنگ غيرسمي است و هيچ آسيب فيزيكي يا شيميايي به ساقه مو وارد نمی کند، ولي به علت رنگ قرمز خاص و احتمال رنگ گرفتن پوست دست و ناخن هنگام مصرف امروزه چندان مورد استقبال قرار نميگيرد. هرچه حنا مدت طولانيتري روي مو قرار گيرد، به طور عمقيتر و كاملتري مو را رنگآميزي می کند. هرچند رنگ حاصل شده قرمز – نارنجي است ولي در عرض ۴۸ ساعت اول پس از استعمال حنا رنگ آن تا حدودي تيرهتر می شود رنگ حنا يك رنگ پايدار بوده و بنابراين از بين بردن يا تغيير دادن اين رنگ به آساني صورت نميگيرد.

  اين جايگزيني مولكولها به نحوي است كه در اكثر موارد اجازه بروز و ظهور رنگهاي بعدي را به فرد نمی دهد، مگر اينكه موهاي رنگ شده را كوتاه كنيد يا تحت تاثير مواد اكسيدكننده بسيار قوي قرار دهيد. لازم به توضيح است كه حتي مواد اكسيدكننده نيز در بسياري از موارد قادر به bleaching و از بين بردن كامل اين ماده نيستند، بنابراين اگر چنانچه شما از افرادي هستيد كه تمايلي به تغيير رنگ مكرر مو داريد، بهتر است از اين ماده يا موادي كه در تركيب آنها از حنا استفاده شده است، استفاده نكنيد.

  رنگ‌های متالیک

  دسته دوم رنگ موهاي متاليك هستند كه معمولاً رنگ موي آقايان از اين نوع است. در اين رنگها از نمكهاي غيرآلي استفاده می شود كه مانند يك پوشش سطحي، سطح مو را ميپوشاند. در اين حالت تغيير رنگ مو تدريجي است و برخلاف رنگهاي اكسيدكننده ناگهاني و بارز نيست. عيبي كه اين رنگها دارند اين است كه يك رنگ كدر و غيردرخشان به مو ميدهند و علاوه بر آن در صورت استفاده مكرر ميتوانند باعث شكنندگي و آسيب موها نيز بشوند. از بين بردن اين رنگها از سطح مو آسان نيست و براي از بين رفتن آن بهتر است اجازه دهيم موها رشد كنند. متاسفانه در سالهاي اخير در تبليغات گمراهكنندهاي اين رنگها را به عنوان موادي معرفي كردهاند كه بعد از چند بار مصرف باعث تغيير رنگ دائمي موها شده و سفيدي مو را به طور كامل از بين ميبرند در حالي كه چنين چيزي فاقد مبناي علمي است و در حال حاضر راهي براي رفع سفيدي مو به طور دائم وجود ندارد و همه روشهاي مورد استفاده موقتي است.

  رنگ‌های مصنوعی آلی

  دسته سوم رنگها كه شايعترين رنگهاي مورد استفاده هستند از حدود ۶۰ سال پيش رايج شدهاند. علت مطلوب بودن اين رنگها آن است كه تمام طيفهاي رنگي را ميتوان به وسيله آن ايجاد كرد. اين رنگها خود به چند دسته تقسيم می شوند كه شامل رنگهاي ناپايدار، نيمهپايدار و پايدار هستند. دسته اول رنگهايي هستند كه ميتوان قسمتي يا كل موها را به وسيله اسپري طي چند دقيقه به رنگ مورد نظر رنگآميزي كرد. اين رنگها با شستن از بين ميروند و حداكثر تا يك هفته آثاري از آن باقي ميماند. دسته دوم كه نيمه پايدار هستند به شكل شامپوهاي رنگي در دسترس هستند. اين رنگها نيز نيازي به اكسيدان و غيره نداشته و هم براي رنگ كردن مو و هم براي درخشانتر كردن رنگهاي ديگر مورد استفاده قرار ميگيرند. اين رنگها براي از بين رفتن حداقل به ۱۰-۶ بار شستوشو با شامپوهاي معمولي نياز دارند. دسته سوم رنگهاي پايدار است. اين رنگها بسيار آسيبرسان هستند زيرا نيازمند اكسيدان براي ايجاد يك پايه روشن براي مو است و عامل اصلي آسيبرسان هم همين ماده است، كه به كورتكس مو صدمه ميزند و باعث شكنندگي و خشكي مو می شود. علاوه بر اين، اين تركيبات ميتوانند حساسيت تماسي در كف سر ايجاد كرده و باعث ايجاد خارش‌‌هاي مقاوم يا حتي زخم در محل تماس شوند. به همين دليل اين رنگها بايد ۴۸-۲۴ ساعت قبل از مصرف روي پوست فرد تست شود كه بهترين محل براي تست، ساعد و پشت گوش فرد است. در هر صورت مصرف اين رنگها بايد بسيار بااحتياط انجام گيرد. در سالهاي اخير گزارشهايي از احتمال آسيبهاي ژني و سرطانزايي از اين رنگها منتشر شده است، ولي هنوز اين گزارشها قطعي نيست با توجه به آسيبي كه اين مواد اكسيدكننده به مو وارد می کند، قبل از سه هفته نبايد تكرار شود، چون آسيبهاي شديدي به بدنه مو وارد می شود و باعث خرد شدن و بيحالت شدن بعدي مو خواهد شد. براي از بين رفتن اين رنگها نيز بهترين راه آن است كه اجازه دهيد مو رشد كند و از مواد روشنكننده و دكلره براي از بين بردن آنها استفاده نكنيد، زيرا اين كار هم باعث تشديد آسيبهاي مو خواهد شد.

  امروزه از bleaching يا دكلره كردن براي از بين بردن رنگ زمينهاي استفاده می شود. در اين حالت مو به رنگ زرد يا زرد مايل به قرمز (بسته به رنگ زمينهاي مو) درميآيد و در صورت ادامه مصرف يك رنگ پلاتيني روي مو ايجاد می شود كه ميتوان انواع رنگهاي دلخواه را روي آن ايجاد كرد. اين كار اگر در خانه انجام شود با پراكسيد هيدروژن ۶ درصد انجام می شود، ولي در آرايشگاهها براي تسريع و نتايج مقبولتر از انواع بسيار قويتر آن استفاده می شود كه در عرض نيمساعت می تواند پايه مو را كاملاً روشن كند. اين كار براي مو بسيار آسيبرسان بوده و باعث خشكي شديد مو و ضعيف شدن ساقه مو و شكنندگي بارز آن می شود.

  براي اينكه آسيب موي خود را به حداقل برسانيد، از تغيير رنگهاي مكرر مو پرهيز كنيد و چنانچه موي سفيد در ناحيه ريشه موها شما را آزار می دهد فقط هر ماه يك بار اقدام به رنگ ريشه كنيد. براي تغيير رنگ مو به رنگهاي تيرهتر معمولاً محدوديتي وجود ندارد ولي چنانچه ميخواهيد رنگ موي خود را روشنتر كنيد و به ويژه براي اين كار ميخواهيد از دكلره استفاده كنيد، بهتر است سالانه يكي دو بار بيشتر نباشد تا موي شما در اين فاصله فرصت كافي جهت رشد داشته باشد و رنگ موي جديد آسيب بيشتري به شما وارد نكند. انواعي از لوسيون يا روغنهاي محافظتي وجود دارد كه به صورت يك لايه سطح مو را پوشانده و باعث حفاظت سطح مو از آسيبهاي فيزيكي بيشتر می شود، بنابراين اين محافظهاي روغني تا استحمام بعدي روي موي شما باقي مانده و باعث نرمي و لطافت آن شده و از شكنندگي بيشتر آن نيز جلوگيري می کند.

  استفاده از كلمه ترميمكننده مو نيز مبناي علمي نداشته و در كل ساقه مو يك بافت مرده است و هيچگونه فعاليت متابوليسمي ندارد كه بتواند بازسازي و ترميم شود و در كل تمام ماسكها و روغنهاي مصرفي در داخل حمام يا پس از استحمام فقط جنبه حفاظتي در برابر خشكي و شكنندگي ساقه مو را دارد و شما حتي با مصرف روغنها و تركيبات گياهي خانگي نيز ميتوانيد اين كار را انجام دهيد.


  iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

  
  icon ثبت نظر
  
  Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY