• هشت عاملی که زمینه ساز طلاق است
 • مرگ تلخ سوزان زیر تیغ جراحی
 • «جشن طلاق» را چه کسانی می‌گیرند؟
 • مراسم عقد کنان والیه دختر ناصرالدین شاه به روایت دستخط پدر
 • اگر به این ۷دلیل ازدواج می کنید،شاید شکست بخورید
 • ۷ باور غلطی که درباره ازدواج داریم!!
 • اینفوگرافیک | تعداد دقیق مبتلایان به ایدز در ایران چقدر است؟
 • ویژگی‌های یک زوج خوشبخت چیست؟
 • افزایش شیوع برخی سرطان‌ها در زنان با مصرف دخانیات
 • این تصورات غلط را در باره ازدواج دور بریزید/نه ازدواج داروی بیمار روانی است،نه عشق حلال مشکلات است،نه…
 • کبوتر پرشکسته را طلاق دادم تا با زنی ازدواج کنم که بچه دار شود/ حالا فهمیده ام با پسرعمویش رابطه دارد
 • مهندس معمار، بعد از ۲۰ سال عاشق زنی دیگر شد و برای همسر معمار خود، هوو آورد
 • معاون رییس‌جمهور: زمان گفت‌وگو در خانواده به ۲۰ دقیقه در شبانه‌روز رسیده که به دعوا می‌انجامد
 • خانواده‌های ایرانی روزی ۲۰ دقیقه باهم حرف می‌زنند
 • امید زنان هنرمندی که با سوزن «رویا» می‌بافند!
  • افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 54
  • بازدید دیروز : 53
  • بازدید این هفته : 517
  • بازدید این ماه : 4443
  • بازدید کل : 489892
  • ورودی موتورهای جستجو : 1696
  • تعداد کل مطالب : 1113


  عنوان محصول اول

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول دوم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول سوم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول چهارم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول

  عنوان محصول پنجم

  توضیح محصول
  توضیح محصول
  توضیح محصول
  زندگی مشترک بدون ازدواج
  بازديد : iconدسته: خانه بخت شماره 44

  الهام ترنیان

  سردار مرتضی طلایی که ظاهراً از جمله معدود مقامات نسبتاً مسئولی است که گاهی با جسارتی دور از انتظار پردهدری میکنند و درباره برخی از مسایلی که دیگران جرات نزدیک شدن به آنها را ندارند حرف میزند، مدتی قبل بار دیگر زنگ خطر را به گونهای هشدار دهنده و البته نه چندان پرطنین به صدا درآورد و از زندگی مشترک برخی از دختران و پسران بدون این که ازدواج کرده باشند سخن گفت.

  او که زمانی فرمانده نیروی انتظامی بود و اینک چندسالی است به عنوان عضو شورای شهر تهران فعالیت میکند به واقعیتی اشاره کرد که متأسفانه بسیاری از مقامات مسئول یا از آن بیخبرند یا سعی در کتمان آن دارند و احتمالاً فکر میکنند نادیده گرفتن مسئله بهترین راه حل آن است و متاسفانه همین تفکر گل و بلبل نمایی است که باعث شده برخی از مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که در هر جامعهای میتواند وجود داشته باشد در این جا به دلیل اعمال سیاستهای لاپوشانی و سفیدنمایی به مرز فاجعه برسد و آن وقت به وجود آن اعتراف کنند و به فکر چاره اندیشی بیفتند. سردار طلایی که در طول دوران فعالیتش به عنوان فرمانده نیروی انتظامی نشان داده نگاهی کاونده نسبت به مسایل اجتماعی دارد چندی پیش به رواج زندگی مشترک و همزیستی مسالمتآمیز بدون عقد و ازدواج – عارضهای که میتواند هنجارشکنیهای دیگری را در پی داشته باشد – اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر کارشناسان اجتماعی نسبت به این مسئله شد.

  پدیدهای که از اواخر دهه هشتاد آغاز و در ابتدا حتی در بین نسل جوان هم به عنوان یک هنجارستیزی شناخته شد اما به مرور به یک هنجار مورد قبول در میان بخشی از جامعه جوان و متأسفانه برخی از خانوادهها تغییر کرد.

  زمانی که سردار طلایی در مورد زندگیهای مشترک بدون ازداوج حرف زد برخی ازتلویزیونهای ماهوارهای و خبرگزاریهای خارجی با استناد به گفتههای او شرایط اجتماعی ایران را مورد نقد قرار دادند و همین باعث شد که مخالفان آشکار سازی واقعیتها و صراحت گفتار طلایی را به این عنوان که طرح این مسایل آب ریختن به آسیاب دشمن است به باد انتقاد بگیرند. اما با این حال «طلایی» مدتی بعد یک بار دیگر در گفت و گو با خبرنگار خانه بخت این مسئله را مورد اشاره قرار داد و گفت: سیاستگذاریهای اشتباه و بدون مطالعات لازم و کارشناسی، انبوهی از جمعیت مهاجر را در شهرها پدید آورده است. بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن، هفتاد درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی میکنند و شمار زیادی از جمعیت شهری یعنی ۱/۷ درصد آنها با میانگین سنی ۲۹ سال به تنهایی و در خانههای مجردی زندگی میکنند که این تعداد نسبت به سال ۸۵ تفاوت رو به رشد و معناداری را نشان میدهد و این موارد در کنار بالا بودن سن ازدواج زمینهساز آسیبهای اجتماعی فراوانی شده است.پدیده زندگیهای مشترک غیر رسمی و دلایل و تبعات آن از منظر جامعه شناسی، موضوع حایز اهمیتی است و به همین دلیل خانه بخت، برای دست یافتن به یک نظر علمی در این زمینه با دکتر مجید ابهری متخصص علوم رفتاری و آسیبشناسی اجتماعی گفتوگو کرد و نظر او را در مورد وضعیت همخانه شدن بدون ازدواج پرسید. ظاهراً روابط فرازناشویی در قالب خانه های مجردی و کاهش آمار ازدواج در وضعیت هشدار است؛ البته توجه به دشواریهای ازدواج از نظر مالی و اقتصادی لازم است اما نمیتوان تنها مشکلات مالی و اقتصادی را دلیل کاهش آمار ازدواج دانست، بلکه مسئولیت گریزی و ضعف در مهارت مسئولیتپذیری در جوانان اصلیترین علت رفتاری گریز از ازدواج رسمی است.

  متأسفانه با تغییر سبک زندگی اسلامی – ایرانی و تاثیر شبکههای ماهوارهای بیگانه بر افکار گروهی از جوانان، زندگی مشترک بدون ازدواج، شرایط را در مرز هشدار و خطر قرار داده است.

  دکتر مجید ابهری (متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی)

  دکتر ابهری:

  برای ازدواج فقط رسیدن به بلوغ جسمی کافی نیست، بلکه باید پسران و دختران ما به بلوغ فکری، اجتماعی، و اقتصادی نیز برسند؛ بنابراین اگر کسی به این بلوغ چهارگانه رسید و مهارتهای زندگی را فراگرفت، میتواند همسر خوبی باشد و اگر نه، بالارفتن آمار طلاق در جامعه به همین شکل ادامه خواهد یافت و تعداد ۱۱ میلیون جوان مجرد کشور ما به ۲۰ میلیون خواهد رسید.

  برای جلوگیری و مقابله با چنین ناهنجاریهایی چه باید کرد؟

  یکی از دلایل گسترش آسیبهای نوپدید مثل بیماری اچ آی وی یا سایر انواع آسیبها، پنهان کاری و مخفی کردن آنها در جامعه است.

  مخفی نگه داشتن این ناهنجاریها به دلایل مختلف مثلاً عدم تولید خوراک خبری برای رسانههای بیگانه زمینه را برای گسترش آن فراهم میکند؛ مخصوصا در مورد مسئله غریزه جنسی نمیتوان مخفیکاری کرد و باید برای مدیریت اخلاقی، منطقی و اصولی آن راهکارهای کاربردی پیدا شود.

  چه دلایلی موجب میشود جوانان این سبک از زندگی یعنی همخانگی بدون ازدواج را انتخاب کنند؟ آیا تقلید و به اصطلاح پیروزی از مد میتواند در فراگیر شدن آن موثر باشد؟

  از نگاه رفتارشناسی دو دلیل میتوان برای این هنجارستیزی مطرح کرد.

  اول مسئله گریز از مسئولیت و تحمل بار اقتصادی است چون در اینگونه زندگیها زن و مرد هیچ گونه تعهد قانونی برای زندگی با یکدیگر ندارند و بر اساس پیش آمدهای مختلف، بسیار ساده و آسان از یکدیگر جدا میشوند؛ بنابراین مسئولیتگریزی پایه اساسی ظهور، گسترش و افزایش این آسیب است. حتی در بسیاری از این زندگیهای مشترک غیر رسمی، هزینهها هم مشارکتی پرداخت میشود.

  دلیل دوم تغییر سبک زندگی با پیروی از الگوهای رفتاری بیگانه است که این موضوع موجب شده اینگونه زندگیها و خانههای مشترک یا زندگیهای مجردی رو به افزایش باشد.

  خانوادهها و جامعه در این مورد چه وظیفهای دارند؟

  برای پیشگیری و مقابله با این آسیب از نگاه آسیب شناسی و اصول رفتاری میتوان راهکارهای مختلفی را مطرح کرد، به عنوان مثال، ایجاد امکانات ازدواج آسان برای جوانان یعنی فراهم کردن مسکن، اشتغالزایی و همین طور آموزش مهارتهای همسرگزینی. در این زمینه ذکر این نکته ضروری است که ۴۰ درصد از ۱۱میلیون جوان مجرد پسر و دختر در جامعه ما، توانایی مالی ازدواج را دارند و تغییر شیوه نگرش و زاویه دید فرهنگی باعث گریز آنها از ازدواج شده است.

  دوم آموزش مسئولیتپذیری در خانواده است. باید توجه کنیم که متأسفانه فرزندان ما در خانه مسئولیتپذیری را یاد نمیگیرند و حتی در حد خرید نان روزانه یا تعویض یک لامپ آنها را در مسائل خانه سهیم نکردهایم. وقتی پدر و مادر تمام بار زندگی را بر دوش میکشند و فرزند را از مسئولیتهای مدیریت زندگی دور نگه میدارند جوانان ما مسئولیتگریز میشوند و به آمادهخوری و آسان زندگی کردن عادت میکنند و بعد از ورود به جامعه همین رفتارها را ادامه میدهند.

  نکته سوم که شاید مهمترین نکته باشد این است که متاسفانه تمام دروس دبیرستانی و دانشگاهی ما مطالب و محفوظاتی است که متعلق به بیست سال قبل کشورهای غربی است. هیچ کدام از دروس علوم انسانی ریشه در باورهای دینی و فرهنگی ما ندارد. بنابراین تمام دروس این دوران بعد از اتمام تحصیلات به دست فراموشی سپرده میشود. چرا در میان این دروس مبحث مهارتهای زندگی گنجانده نمی‌‌شود؟

  برای ازدواج فقط رسیدن به بلوغ جسمی کافی نیست، بلکه باید پسران و دختران ما به بلوغ فکری، اجتماعی، و اقتصادی نیز برسند؛ بنابراین اگر کسی به این بلوغ چهارگانه رسید و مهارتهای زندگی را فراگرفت، میتواند همسر خوبی باشد و اگر نه، بالارفتن آمار طلاق در جامعه به همین شکل ادامه خواهد یافت و تعداد ۱۱ میلیون جوان مجرد کشور ما به ۲۰ میلیون خواهد رسید.

  آیا باید از فراگیرشدن همخانگیهای بدون ازدواج و ارتباطات خارج از قاعده و قانون بترسیم؟ اگر جلوی شیوع این آسیب را نگیریم به کجا خواهیم رسید؟

  ترس از آسیب موجب عقب راندن آن نمیشود و برای مواجهه با آن کافی نیست. این عرصه نیاز به همت و مدیریت و اطلاعرسانی دارد و عدم پیشگیری و مقابله با آن جامعه را دچار آسیبهایی چون کم رنگ شدن ارزشهای اخلاقی، به خطر افتادن کیان خانواده، ظهور قشر جدیدی از فرزندان غیر قانونی و غیر شرعی، افزایش فرزندان سرراهی و از بین رفتن زشتی روابط نامشروع و فرازناشویی میکند.

  جدا از مبحث همخانگیهای بدون ازدواج، زندگی در خانههای مجردی و مستقل، ظاهراً و به خودی خود آسیب محسوب نمیشود اما نگرانی جامعهشناسان در این عرصه بیشتر به خاطر جمعگریزی یا خودمحوری این افراد است. اما توجه به این نکته ضروری است که اولین جرقههای تمایل به زندگی مجردی در ارتباطات نامناسب والدین با فرزند ایجاد میشود و دلیل تمایل جوانان به زندگیهای مجردی را میتوان در نحوه ارتباطات آنها با خانوادههایشان جست وجو کرد.

  تغییر ساختارهای سازمانی

  اما دکتر سعید معیدفر جامعهشناس دیگری است که در گفت‌‌وگویی با یک شبکه خبری مسایل دیگری را در این زمینه مطرح میکند.

  مدتی است که خبر افزایش زندگی مجردی بین دخترها و پسرها شنیده میشود، این نوع زندگی که به همخانه بودن معروف است و در غرب رواج دارد چه آسیبهایی میتواند داشته باشد؟

  به نظر من پیش از آنکه به این موضوع بپردازیم و این که این موضوع چه آسیبهایی برای جامعه مذهبی ما می تواند داشته باشد،باید این موضوع را تحلیل کنیم که چگونه این اتفاق افتاده است.به نظر من ما از یک افق آرمان گرایانه به واقعیتهای اجتماعی نگاه میکنیم. ما باید ببینیم این نوع روابط چه پیامدهایی دارد؟ چه کسانی نگران این پدیده هستند و بر اساس چه افق فکری نگران کننده، هستند؟ من قبول دارم که جامعه ما یک جامعه مذهبی است اما آیا الان نباید به جامعه همانطور که ۲۰ سال پیش نگاه میشد نگاه کرد؟ زمانی در جامعه ما حضور زنان در معابر یک امر زشت بود. زن در خانه بود و حق رای نداشت و شاغل بودن او کار زشتی محسوب میشد، اما اکنون بسیاری چیزها فرق کرده و زنان همپای مردان در جامعه کار میکنند.

  به نظر من ما با یکسری رفتارها و تغییرات فرهنگی مواجه هستیم که اگر میخواهیم آن را تغییر بدهیم باید آن را درک کنیم. امروز مشکلاتی در جامعه ما وجود دارد که تصور میکنم دلیل اصلی آن شکاف بین نسلی است. منظورم از این شکاف نسلی تفاوت پدر و پسر نیست، بلکه شکاف میان دو، سه نسل است که عدهای با فکر و عقاید سنتی گذشته زندگی میکنند و نسل امروز با تفکرات جدید. عدهای با مراجعه به افق گذشته جامعه را میبینند و یک عده هم به روز هستند. بنابراین من تصور میکنم مشکل اول و اصلی این است که افقهای فکری خودمان را به نسل فعلی نزدیک کنیم. در نتیجه اگر حتی از نظر ما یک امر نامرسومی وجود دارد، به جای اینکه فریاد بکشیم باید آنها را درک کنیم.

  بنابراین با تغییر نگاه میتوانیم مشکلاتی را که امروز جامعه و نسل جوان با آن مواجه است و اکثرا از فرهنگ غربی هم وارد کشور ما شده حل کنیم.

  ما به جای اینکه دائما جوانان را متهم کنیم و باعث شویم که آنها ما را نادیده بگیرند باید افق فکری خودمان را عوض کنیم. گاهی مسائل قابل حل هستند اما با ذهنیت بسته و قدیمی ما امکان ندارد. جوانان میخواهند تورم و گرانی و بیکاری و شرایط سخت و دست و پاگیر ازدواج از بین برود اما ما در مقابل چه میکنیم؟

  آمارها نشان می دهد همخانگی در ۴۰ سال اخیر در کشورهای غربی به شدت افزایش داشته است. سرشماری ها نشان می دهد تعداد زوج های همخانه امریکا در سال ۱۹۶۰، ۴۳۹ هزار نفر بوده و در سال ۲۰۰۰، در حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر همخانه هستند. آیا ممکن است این اتفاق در کشور ما هم بیفتد؟

  من این هم خانه بودن دختران و پسران را خوب نمیدانم اما برای حل این مشکل به نظر من به جای اینکه راهکارهای سلبی در نظر بگیریم بهتر است که زمینه ازدواج آسان را فراهم کنیم تا آنها مجبور نباشند برای ازدواج از هفت خوان رستم عبور کنند. ما احساس نگرانی میکنیم اما یک راهکار درست هم در نظر نمیگیریم. آن‌‌قدر شرایط زندگی و ازدواج را برای جوانان سخت کردیم که آنها برای آسان کردن زندگی خودشان و با فکر خودشان پیش قدم میشوند و نتیجه همین میشود. من رفتار آنها را تایید نمیکنم اما اجبارهای اجتماعی را هم باید در نظر گرفت.

  به نظر شما با اصلاح قوانین میتوانیم این وضعیت را تغییر دهیم؟

  دقیقا. اگر ما بتوانیم این وضعیت را هدایت کنیم و بر شکاف نسلی پیروز شویم، برای روشهای جدید زندگی جوانان- اگر به هنجار نباشد- میتوانیم درمان فرهنگی مناسب پیدا کنیم.

  نتایج یک تقحیق

  نتایج یک تحقیق انجام شده در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران نشان میدهد، رابطه جنسی “پیش از ازدواج ” در ایران در حال افزایش است، در حالی که سیاست غالب و نظر برخی نهادهای مسئول نادیده گرفتن آن است. یافتههای این پژوهش نشان میدهد، که مواردی چون احساس نیاز، حس کنجکاوی و کسب تجربه، شبکه روابط اجتماعی، بیکاری و شرایط اقتصادی و افزایش سن ازدواج از جمله مهمترین عوامل پیدایش و گسترش این روابط هستند.

  البته این جریان تنها مربوط به ایران نمیشود و در کشورهای دیگر به مراتب زودتر از کشور ایران آغاز شده است و مطالعات جامعهشناسی حکایت از تغییرات گستردهای در این حوزه در طی نیم قرن اخیر در سراسر جهان دارد و در واقع گسترش رابطه جنسی پیش از ازدواج محصول انقلاب جنسی در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی در جوامع غربی است.

  در این پژوهش که از سوی اساتید علوم اجتماعی دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران صورت گرفته است شماری از جوانان مورد مصاحبه قرار گرفتهاند که جوانترین آنها ۲۱ ساله و مسنترین آنها ۳۳ ساله و میانگین سن افراد مصاحبه شونده در حدود ۲۷ سال بوده است. در مورد وضعیت تحصیلی مصاحبه شوندگان ۵۳ درصد از پاسخگویان دارای تحصیلات دیپلم و پایینتر و ۴۷ درصد نیز دارای تحصیلات دانشگاهی بودند که از این میان، بیشترین میزان مربوط به مردان با تحصیلات دیپلم با ۳۵ درصد و بعد از آن، مردان با مدرک لیسانس با ۲۳ درصد بوده است.

  همچنین نزدیک به ۷۰ درصد از پاسخگویان غیر شاغل یا دارای مشاغل پاره وقت بودند که از درآمد بالایی برخوردار نبودند و تنها حدود ۳۰ درصد پاسخگویان دارای شغل تمام وقت و درآمد مشخص فردی بودند. از سوی دیگر از بین پاسخگویان غیر شاغل ۲۳ درصد آنها را دانشجویان تشکیل میدادند.

  در این پژوهش سوژهها بر حسب نوع رابطهشان با جنس مخالف در سه دسته کلی روابط صیغهای، روابط آزاد و روابط شبه هم بالینی طبقهبندی شدهاند.

  روابط صیغهای: این گونه روابط در سوژههایی مشاهده میشود که پایبندی مذهبی بالاتری داشتهاند. این افراد معتقد بودند که از نظر شرعی مجاز هستند و میتوانند تحت شرایط خاص با زنان غیر شوهردار رابطه بر قرار کنند.

  روابط آزاد: این سوژهها برخلاف دسته اول اعتقادی به جنبههای دینی و محدودیتهای آن در برقراری رابطههایشان نداشتهاند. آنها غیر از پارکها و خیابان و معرفی دوستان و شبکههای اجتماعی از امکاناتی همچون تلفن، چت و اینترنت برای پیدا کردن افراد مورد نظرشان بهره میگیرند.

  روابط شبه هم بالینی: این افراد مانند دسته دوم اعتقادی به جنبههای دینی و محدودیتهای آن ندارند ولی در عین حال برخلاف دسته قبلی با هر دختر یا زنی رابطه برقرار نمیکنند. آنها بیشتر به دنبال دخترانی هم سن و سال خود با روحیات مشابه بودند تا بتوانند علاوه بر رابطه جنسی، رابطه عاطفی نیز برقرار کنند.


  iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد

  
  icon ثبت نظر
  
  Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY