• افراد آنلاین : 0
  • بازدید امروز : 1
  • بازدید دیروز : 15
  • بازدید این هفته : 247
  • بازدید این ماه : 1369
  • بازدید کل : 500313
  • ورودی موتورهای جستجو : 1815
  • تعداد کل مطالب : 1130


عنوان محصول اول

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول دوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول سوم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول چهارم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول

عنوان محصول پنجم

توضیح محصول
توضیح محصول
توضیح محصول
آیا لباس نشانه شخصیت است؟
بازديد : iconدسته: اخبار مجله

 photo_2017-02-09_11-29-32

آیا لباس نشانه شخصیت است؟

پوشش انسان پاسخگوي سه دسته از نيازها است؛ انسان را از سرما و گرما حفظ مي‏کند، ديگر اين که در جهت حفظ عفت و شرم به او کمک مي‏کند و سوم اين که به او آراستگي و زيبايي و وقار مي‏بخشد. در هر جامعه‏اي نوع و کيفيت  لباس زنان و مردان، علاوه بر آن که تابع شرايط اقتصادي و اجتماعي و اقليمي آن جامعه است، تابع جهان‏بيني و ارزش‏هاي حاکم بر فرهنگ آن جامعه نيز هست. در اين زمينه با دکتر خامنه روانشناس خانواده درباره نقش پوشش در منش افراد و مدهايي که در جامعه وجود دارد و همچنين افراد مدگرا در پنجاه و هفتمین شماره مجله خانه بخت گفتگويي کرديم در اینجا بخشی از این گفتگو را میخوانید.

به نظر شما نوع پوشش تا چه حد ميتواند معرف افراد باشد؟

اگر از ديد روانشناسي نگاه کنيم، شخصيت افراد به صورت‌هاي مختلف خودش را نشان مي‌دهد. همانطور که تفکر، صحبت کردن، گوش کردن و … مي‌تواند نشان دهنده گوشه‌اي از شخصيت ما باشد، پوشيدن لباس هم با توجه به نرم‌هاي جامعه مي‌تواند جزئي از شخصيت ما باشد. رنگ‌ها و اندازه هايي که انتخاب مي‌کنيم، اگر با آداب و رسوم جامعه تضاد نداشته باشد گوياي بخشي از شخصيت ماست. البته اين موضوع کاملا با جامعه در ارتباط است. مانند اينکه خانمي از هندوستان با لباس هندي به کشور ما بيايد و ممکن است ما آن لباس را متناسب شخصيتش ندانيم. ولي در جامعه خودش ممکن است آدم باشخصيتي باشد. به همين دليل ما بايد در پوشيدن لباس جامعه را در نظر داشته باشيم. با اين حال ما نمي توانيم درصدي را به اين موضوع اختصاص دهيم. البته بي‌شخصيتي وجود ندارد و معيارهاي شخصيت هم با توجه به جامعه و خوبي و بدي شناخته مي‌شود. ممکن است يک بار يک نفر را با لباس‌هاي اتو کرده و مناسب ببينيم و بگوييم چه آدم باشخصيتي است ولي اين کافي نيست. ما در ارزيابي شخصيت انسان به يک علامت توجه نمي کنيم.

ما بايد با يک نفر بارها برخورد کنيم. چراکه شخصيت رفتارهايي است که به طور مستمر از فرد سر مي‌زند نه يک يا دو بار. مثل مهرباني يا احترام گذاشتن. همانطور هم در طرف مقابل اگر يک بار کسي را ديديم که لباسش روغني است نمي‌توانيم بگوييم بي‌شخصيت است. چراکه ممکن است از تعمير ماشين خودش که در خيابان گير کرده بيرون آمده. در نهايت بايد گفت نوع پوشش تنها يکي از علامت‌هاي معرف شخصيت است و تمام علامت‌ها نيست.

اقاي دکتر به نظر شما سليقه افراد تا چه حد ميتواند نماينده اخلاق،رفتار و نوع نگاه ما به زندگي باشد؟

ممکن است تا حدودي گويا باشد اما تمامش نيست. چه بسا اين موضوع مي‌تواند گول زننده باشد. مانند اينکه لباس مناسبي مي‌پوشيم و به خواستگاري مي‌رويم و طرف مقابل هم روي همين لباس گرانقيمت حساب مي‌کند. در صورتي که به هيچ عنوان چنين چيزي نبايد باشد. لباس پوشيدن در کنار علامت‌هاي ديگر مکمل شخصيت است. همانطور که با حرف زدن هم نمي شود شخصيت را تشخيص داد. هرچند مي‌گويند عقل مردم به چشم شان است و به اين ظواهر توجه مي‌کنند. عده‌اي هم هستند که اين راه را بلدند و مي‌دانند چطور حرف بزنند و پوشش داشته باشند تا بتوانند آن چيزي که نيستند را به ديگران نشان دهند. يعني ظاهرسازي مي‌کنند. ما براي شناخت ديگران هيچ‌وقت نبايد به ظاهر افراد اکتفا کنيم. چراکه ظاهر تنها يک بخش است و براي شناخت بايد نشانه‌هاي زيادي را در کنار هم قرار داد..

ادامه مطلب در هفتادو سومین شماره مجله خانه بخت

 


iconبراي دانلود اينجا كليك كنيد


icon ثبت نظر

Copyright © 2015 _ Design by : MrJEY